14.04.2017 | 12:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Velkokvěté zahradní dračíky

Dračíky (Penstemon) lze v přírodě nalézt ve Střední a Severní Americe. Jde o velmi obsáhlý a taxonomicky značně komplikovaný rod vyšších i nízkých vytrvalých bylin i polokeřů, čítající bezmála 300 druhů. Dříve byl řazen do široce pojaté čeledi krtičníkovité (Scrophulariaceae). V současném taxonomickém pojetí je řazen do čeledi jitrocelovitých (Plantaginaceae).

Řada druhů patří k významným okrasným rostlinám, hojně pěstovaným např. jako skalničky či záhonové trvalky. Velkokvěté dračíky jsou v zahradních realizacích zastoupeny převážně hybridy. Velmi oblíbené jsou především v zemích západní Evropy a ve Velké Británii či Irsku. Je to dáno zejména tím, že mnohé z těchto zahradních kříženců nepatří bohužel ke spolehlivě zimovzdorným rostlinám a jejich uplatnění jako trvalek je ve středoevropských podmínkách značně nejisté.

Obecně se jedná o vyšší stálezelené rostliny, které se velmi dobře hodí do kombinovaných trvalkových i letničkových záhonů na stanovištích na plném slunci. Výrazného okrasného efektu (včetně opakovaného kvetení) dosahují především v půdách propustných, nevysychavých a dobře zásobených živinami. Lze je velmi dobře použít i jako rostliny nádobové, například na terasách. Na druhou stranu, pro spolehlivější zimování by raději daly přednost stanovištím sušším, kde se v zimě příliš nedrží voda.*

Text a foto

Ing. Petr Hanzelka, Ph.D.,

Botanická zahrada hl. m. Prahy

Celý článek naleznete v časopisu Zahradnictví č. 4/2017.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down