04.01.2005 | 10:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Velkokvěté růže k řezu vedou

Projíždíte-li nizozemským městem Boskoop po jediné hlavní ulici kolmé k řece, jistě si všimnete firmy Jan Spek Rozen b. v. Předvstupní prostor podniku dříve zdobily růže. Dnes, po modernizaci a výstavbě nových skleníků musela růžová krása ustoupit expediční ploše. Je konec krásné vůně, je konec nepřeberného množství květů, je konec soukromého rosaria, ale není konec šlechtění.

Firma Jan Spek Rozen b.v.
Začátek šlechtění růží ve firmě Jan Spek Rozen b.v. spadá do roku 1890. Za dlouhou dobu šlechtitelské práce získala rodinná firma několik nevyšších holandských i zahraničních cen, především opakované královské ocenění. Jednou z prvních výborně hodnocených růží byla kolekce 18 odrůd, kterou osobně ocenila královna zlatou medailí při své návštěvě Boskoopu 22. července 1916.
Podobné pocty se dostalo rodině Jana Speka v roce 1990 při stém výročí trvání rodinného podniku a bylo mu uděleno označení královská šlechtitelská (růžařská) společnost.
V roce 2000 byla na počest 50 let trvání Wilhelmina královského fondu (1999) vyšlechtěna a na trh uvedena růže ’Královna Wilhelmina’ v typické královské oranžovožluté barvě.
V roce 1995 firma přebudovala staré skleníky a postavila nové s plnou automatikou na celkové ploše 3000 m2. Ke skleníkům přiléhají venkovní plochy (8000 m2) a testovací plochy (10 000 m2). Celá produkce je umístěna v kontejnerech s kapkovou závlahou.
Společnost se zaměřuje pouze na šlechtění, ne na produkci hotových rostlin a řezaných květů.

Růže, růže, růže …
Při návštěvě firmy Jan Spek Rozen b.v. zde najdete všechny typy růží – venkovní i skleníkové, k řezu i pokryvné. Vedle vlastního šlechtění je tu genobanka mnohých zahraničních odrůd, používaných jako výchozí materiál při šlechtění. Mnohé odrůdy jsou výsledkem křížení a následné selekce. Vlastní hodnocení je zaměřeno na zdravotní stav a rezistenci, délku stonku, počet květů na metr čtvereční, délku životnosti ve váze, remontantnost, vhodnost pro určité klimatické podmínky (odolnost na chlad, přezimování, snížená nebo naopak zvýšená vlhkost) …
Ve šlechtění převládají růže velkokvěté nad drobnokvětými, které se v poslední době dovážejí z Keni, růže k řezu (70 %) nad venkovními (30 %), které dodávají pěstitelé z Nového Zélandu. Ročně zavádějí na trh jednu až dvě nové odrůdy, které jsou výsledkem 70 až 80 000 křížení.
Roční produkce se pohybuje kolem jednoho milionu kusů zakořeněných řízkovanců. Mladé rostliny Jan Spek Rozen najdete po celém světě.
Hlavním šlechtitelem je nenápadný Onno Kranenburg, který spíše vypadá jak strýc – chalupář za starých časů. Avšak v momentě, kdy začne hovořit o růžích, se jak mávnutím kouzelného proutku zcela změní.

Kvalita na prvním místě
Mladý materiál se dodává pouze v jedné kvalitě, a to v té nejvyšší, žádná jiná třída není přípustná. Je patentově chráněný a poznáte to i podle toho, že se dodává v květináčích označených SPELAROSA (chráněná odrůda).

Novinky roku 2003
V loňském roce však byla na výstavě Plantarium v nizozemské expozici Jan Spek Rozen vystavena kytice překrásných sametových květů, které jakoby byly složeny z pozitivu a negativu. Po evropském fotbalovém šílenství by se mohlo říci, že se oblékly do červeno-bílých klubových barev Ajaxu, Feyenoordu nebo P.S.V. Nová dvoubarevná růže ’N-Joy’R, která pochází ze šlechtitelské dílny Spek Rose Breeding Int., patří mezi plnokvěté růže s krásně tvarovaným poupětem a se silným, asi 50 až 70 cm vysokým stvolem, s větším počtem trnů. Listy jsou lesklé. Řezané květy se dobře přepravují a při správné péči dosahují dlouhé životnosti ve váze (v průměru 14 – 16 dnů). Na jednom metru čtverečním se vyprodukuje 220 – 260 květů.
Hledáte řezanou růži s největším květem? Potom jistě sáhnete po ’Adventure’R. Zajímavý růžově nazelenalý květ se sklízí ve stupni mírného otevření a po řezu si dlouho udrží svůj tvar. Životnost ve váze se pohybuje mezi 10 až 14 dny. Čajohybrid ’Adventure’ se hodí pro exkluzivní aranžmá. První květy byly k dostání na rozhraní května a června loňského roku. Délka stvolu je 70 – 90 cm a výtěžnost z 1 m2 je 120 – 160 kusů.
Francouzské slovo Voilà se často používá tam, kde se produkuje něco neobvyklého, speciálního. Růže ’Voilà’ se svým „přepudrovaným“ růžovým velkým květem,
dlouhým stonkem a lesklými listy navazuje nostalgickou atmosféru starých časů. Použije-li se v kombinacích s jinými květy, výsledná vazba nebo aranžmá je vždy perfektní a zajímavá. Extrémně dlouhá je životnost ve váze, která se pohybuje od 14 do 18 dnů. Výtěžnost květů se pohybuje mezi 180 až 220 kusy.

Novinky roku 2002
Procházíte-li skleníky, najdete u každé odrůdy nebo novošlechtění tabulku, kde je zaznamenám počet vyprodukovaných kusů a plocha, která je tou kterou růží osazena. Často můžete být překvapeni, protože v Evropě není vysazena ani jedna rostlina, zato v Jižní Americe, Keni apod. plochy představují již několik desítek arů nebo již hektarů.
Jednou z nich je čajohybrid ’Cool Breeze’, která byla vyšlechtěna pro klimatické podmínky Jižní Ameriky. Vyznačuje se tlumenou, velmi světle růžovou barvou, která připomíná jemný porcelán. Ve skutečnosti jsou petaly daleko odolnější vůči poškození, než vypadají, a proto se nepoškozuje při dopravě. Velmi atraktivní jsou velká poupata, která vykvétají na stvolu 65 – 75 cm dlouhém. Životnost ve váze je 10 – 12 dní a výtěžnost představuje 180 – 220 květů na m2.
Mezi velmi výtěžné růže patří žlutá ’Sandy’ se 400 až 450 květy na m2, délka stvolu dosahuje 50 až 65 cm a životnost ve váze 14 – 20 dní. Tato odolná růže je vhodná pro pěstitele, ale i pro spotřebitele, protože dochází k minimálnímu poškození při dopravě a prodeji. V mnohém ohledu jsou lepší než jiné vysoce atraktivní odrůdy. Je to ideální odrůda pro supermarkety.
Ohnivě rudá růže ’Respect’ přináší nejen zářivou barvu, ale i nový tvar květu, který je atraktivní v každém vývojovém stupni. Její předností je, že ve váze se postupně rozvinou všechna poupata a životnost v ní se pohybuje mezi 14 až 16 dny. Délka stvolu je mezi 60 – 80 cm a produkce z m2 se pohybuje mezi 220 – 240 kusy.
Lososově plnokvětá růže ’Zoë’ si udrží svoji barvu od stadia poupěte po plně rozvitý květ. Má dekorativní zelený list. Snadno se přepravuje a má dlouhou „prodejní dobu“. Délka stvolu je mezi 50 až 65 cm, životnost ve váze 14 – 16 dnů a produkce z jednoho m2 se pohybuje mezi 350 až 400 květy.
Na celém světě žádaná sametově hnědě oranžová růže ’Espresso’ se dobře přepravuje. Životnost ve váze se pohybuje mezi 12 – 14 dny. Má zdravé, lesklé listy, které podtrhují jedinečnou barevnost květů. Velikost květů je střední, průměrná délka stvolu je 60 – 75 cm. Produkce květů na m2 se pohybuje mezi 220 – 260 kusy. Podlehnete-li jednou kouzlu této růže, budete se k ní stále vracet.

Ve výčtu šlechtění by bylo možné dlouho pokračovat. Moderní pokryvné růže by jistě u nás našly svoje příznivce a co potom popínavé! Z malého zastavení u šlechtitele, původně jsme plánovali tak 30 minut, bylo ve skutečnosti několik hodin a otázky a odpovědi se jenom hrnuly. Viděli jsme v praxi hodnocení novinek v boskoopském rosariu, včetně mnohých zajímavostí k tomu.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down