06.10.2008 | 10:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Velké předvádění v Sázavě

Den zahradnické a komunální techniky, který již druhým rokem uspořádalo naše vydavatelství, si získává stále větší oblibu mezi vystavovateli i návštěvníky. I tentokrát se konal v měsíci červnu v malebném středočeském městečku Sázava, kde nám bylo ctí přivítat necelou tisícovku zájemců o zahradnickou a komunální techniku i přes čtyřicet vystavujících firem. Ty prezentovaly více než osmdesátku strojů, a to v pěti kategoriích: sekání se sběrem, intenzivní mulčování, extenzivní mulčování, zakládání trávníků a zpracování dřevního odpadu. Počasí naštěstí naší akci přálo, a tak pevně věříme, že den strávený v Sázavě byl pro všechny zúčastněné přínosný a příjemný zároveň. Kromě praktických ukázek práce jednotlivých strojů měli návštěvníci i firemní jezdci možnost vyzkoušet svůj jezdecký um v jízdě zručnosti se sekačkou s nulovým poloměrem otáčení. Ale o tom až někdy příště. Nyní jsme pro Vás vybrali dvě nejobsazenější kategorie sekání – sekání se sběrem a intenzivní mulčování.

První trojice v akci
Jako první se v nabitém dopoledním programu představily žací stroje se sběrem. V této kategorii figurovalo 19 strojů známých ale i méně obvyklých značek. Každý stroj byl profesionálně okomentován zástupcem dané firmy, a tak se zúčastnění dozvěděli všechny potřebné informace přímo při práci stroje.
Stroj Kubota GR 2100 II od společnosti Bonas, spol. s r. o., pracuje se záběrem 1,22 m a je vybaven sběrným košem s kapacitou 450 litrů. Velkou předností sekačky je pojezd 4 x 4. Úhel natočení předních kol dosahuje 75 stupňů, čímž se stroj přibližuje sekačkám s nulovým poloměrem otáčení.
Jako druhý vyjel na vymezenou plochu stroj Walker MDD GHS společnosti Cime, s. r. o. Žací ústrojí má záběr 122 cm se zadním výhozem a mechanickým zdvihem. Výhodou stroje je přední uložení hlavy, jehož přednosti uživatel ocení zvláště v nerovném a členitém terénu. Páku rychlosti pojezdu drží obsluha v pravé ruce, levá je využita k vlastnímu řízení. Aktivní systém plnění zásobníku a jeho vysoký zdvih do výšky 1,75 m umožní větší využití sekačky.
Druhou značku amerických sekaček, které společnost Cime-S, s. r. o, zastupuje v ČR reprezentoval stroj značky Grass Hopper 928. Na rozdíl od drobnějšího Walkeru je tato sekačka robustnější. Jako u Walkeru je výhodou čelní uložení hlavy, které umožní lepší přístup k hlavě při servisní prohlídce. Patentovaná žací hlava Duramax spojuje tři funkce – sekání a odhazování do boku, sekání a mulčování či sekání se sběrem. Ke sběru je k dispozici ventilátorem plněný zásobník s obsahem 425 litrů, který je hydraulicky vyklopitelný do výšky 185 cm. Ve výrobním programu firmy Grasshopper je osm výrobních řad, předvedený stroj je zástupcem té nejvýkonnější.

Pro letní i zimní údržbu
Japonského výrobce značky Iseki reprezentoval stroj s označením SXG 22 (Eurogreen CZ, s. r. o.) se záběrem 1,22 m (varianta 1,37 m). Zásobní koš o objemu 550 l je možno hydraulicky vyklápět na zem či ve výšce 1,85 m. Sběr je realizován za pomoci dvou protiběžných nožů s mechanickým odhozem do středového tunelu, čímž minimalizuje riziko ucpání. Stroj je vybaven signalizací plnosti a je možno jej vybavit přední hydraulikou, předním vývodovým hřídelem či kabinou.
Regenerátor trávníku 120 profi společnosti Ostratický, spol. s r. o., byl agregován s malotraktorem Tym o výkonu 35 koní. Regenerátor se vyrábí ve třech pracovních záběrech, a to 1, 1,2 a 1,5 m. V nabídce je i varianta nesená na tříbodovém závěsu traktoru. Výměna pracovních nástrojů rozšiřuje škálu možného využití stroje. Zásobník mí objem 1050 litrů a lze jej vysypávat do výše 2,15 m.

Náročným uživatelům i profesionálům
Společnost Kis plus, a. s., reprezentovala sekačka Stoll německého výrobce Holder s kloubovým nosičem nářadí Holder C-Trac 2.42. Jde o nejprodávanější model v ČR. Kontejner o objemu 1000 litrů lze vysypat do výšky 190 cm. Pohon všech čtyř kol umožňuje použití modelu jak v letní tak v zimní údržbě ploch. Všechny stroje jsou vybaveny kabinou a výkon se pohybuje mezi 42 do 90 koní. Velkou výhodou je jejich jednoduchost stroje a rychlá výměny nástaveb. Všechny stroje jsou vyráběny podle přání zákazníka, neprobíhá zde sériová výroba.
Společnost P & L, spol. s r. o, přivezla na přehlídku sekačku amerického výrobce Land Pride. Největším zástupcem je model se záběrem 1,85 m. Jedná se o sekačku s nulovým bodem otáčení osazenou motorem s výkonem 30 koní. Objem koše je 380 litrů a je mechanicky vysýpán.
Nosič nářadí, představený společností Pekass, a. s., značky Antonio Carraro model Rondo, disponuje žacím ústrojím šířky 150 cm a výškově vyklápěným kontejnerem do výšky 200 cm o objemu 1000 l. Stroj je vybaven snímatelnou kabinou, což umožňuje vyšší komfort pro obsluhu. Převod pohonu 4 x 4 je řešen hydrostatickou převodovkou.
Gianni Ferrari GT 270D (v ČR nabízí Profigrass, s. r. o.) s motorem o výkonu 27 koní může být vybaven pohonem na všechna čtyři kola. Záběr sekačky je 126 cm a koš je možno vyklopit do výšky 1,8 metru. Profesionální sekačka BCS MA.TRA 205 (Some J. Hradec, s. r. o.) pracuje s poloměrem otáčení 45 cm. Záběr sekačky je 1,22 m, koš má objem 800 litrů s výškou vyklápění do dvou metrů. Dieselový tříválcový vodou chlazený motor Lombardini má výkon 26 koní.

Široká variabilita
Zelenožluté barvy reprezentoval komunální traktor John Deere 2520 (Strom Praha, a. s.) se záběrem žacího ústrojí 153 cm. Traktor byl vybaven sběrným košem o objemu 1000 litrů (volitelný od 580 do 1400 litrů) s výškou vyklápění do 2,15 metrů. Výkon traktoru dosahuje 26,5 koní.
Víceúčelový stroj Profihopper Amazone (Unicom Agro, a. s.) se záběrem 1,25 m je využitelný během celého roku. Je osazen integrovaným žacím systémem se 36 páry tvarovaných nožů. Předností stroje je šnekový systém podávání hmoty, který zčtyřnásobí objem sběracího koše. Materiál je možné vysypat až do výšky 210 cm. Stroj je osazen tříválcovým vodou chlazeným motorem s výkonem 24,5 koní.
Multifunkční stroj W 3669 Piraňa (Wisconsin Engineering CZ, s. r. o.) se záběrem 1,22 m, má objem sběracího koše 640 litrů. Je vhodný pro celoroční údržbu veřejných ploch. Ke stroji lze připojit mnohá přídavná zařízení. Díky hydrostatické převodovce lze snadno měnit rychlost a směr jízdy a profesionální hydraulické řízení pomáhá ke snadné manévrovatelnosti stroje. Mezi přednosti patří i spotřeba paliva, která dosahuje za hodinu 1,6 litrů.
Finský univerzální mininakladač Avant řady 630 (Avistech, s. r. o.) byl osazen motorem Kubota o výkonu 28 koní. Agregovaná sekačka pracovala se záběrem 1,2 metrů a plnila koš o objemu 200 litrů.

Nulová osa rotace
Dalším bodem programu Dne zahradnické a komunální techniky se stala kategorie strojů pro intenzivní mulčování. Návštěvníci měli možnost v akci shlédnout 22 celkem velmi různorodých strojů – od ručně vedených sekaček, přes univerzální nosiče nářadí v agregaci s mulčovači, sekačky s nulovým poloměrem rotace, tažené či dokonce dálkově řízené.
Profesionální sekačky s nulovým poloměrem otáčení jsou určeny jak k údržbě intenzivních i extenzivních ploch. Skvěle se hodí do míst s náročnějším terénem, neboť se vyznačují extrémní obratností, jednoduchou manévrovatelností a velkou svahovou dostupností. V porovnání s klasickými sekačkami jsou při stejném záběru žacího ústrojí až třikrát rychlejší.
V Sázavě se návštěvníků postupně představilo několik těchto strojů. Jako první vyjela na trávník velkoplošná sekačka americké značky Scag (model Turf Tiger STT61V-28CAT-SS), kterou v České republice prodává společnost Agrocar, s. r. o. Stroj má třínožové sečení, seká velmi produktivně a kvalitně a může být využit k intenzivnímu mulčování nebo pracovat se zadním či bočním výhozem. Je osazen tříválcovým dieselovým motorem Catterpilar a využívá dvojitou hydrauliku. Žací ústrojí je patentováno proti prokluzu. Vyrábí se od záběru 81 cm do 183 cm.
Pro práci na členitých a nerovných pozemcích se dobře hodí sekačka s mezinápravovým sečením od specializovaného výrobce. Model Grass Hopper 321 od firmy Cime-S s. r. o. má výkon 21 koní a je osazen motorem Kubota. Nulovým poloměrem otáčení se vyznačuje také stroj Iseki SZ 330, který na našem trhu prodává firma Eurogreen CZ, s. r. o. Sekačka má pracovní záběr 1,6 – 1,8 m, zadní či boční výhoz s možností mulčování a je vybavena originálním motorem Iseki. Maximální výkon stroje je 35 koní.
Hlavní doménou sekačky Land Pride Accu (prodejcem v ČR je společnost P & L spol. s r. o.) je intenzivní mulčování. Motor je dvouválcový benzínový a k dostání je ve čtyřech pracovních záběrech – 110, 125, 150, 185 cm. Elektrohydraulické nastavování výšky žacího ústrojí má sekačka značky John Deere, konkrétně model ZTR 997 od firmy Strom Praha, a. s. Je vybavena tříválcovým dieslovým motorem a k dostání je v záběrech 153 a 180 cm, s bočním výhozem či mulčovací sadou.
Poněkud atypickým strojem v této kategorii je model Aebi Terracut TC 07 (dodává firma Zálesí a. s.). Jde o tříkolový nosič s pohonem na všechna kola a motorem Kubota o výkonu 16 koní. Jeho pracovní záběr je 1,6 m.

Vedené, tažené, samostatné
Návštěvníky určitě velmi zaujal zcela speciální stroj Spider ILD 02 od českého výrobce, firmy Dvořák – svahové sekačky, s. r. o., který je také chráněn celosvětovým patentem. Jde o dálkově řízenou sekačkou se záběrem 1, 23 m. Její nespornou výhodou je bezpečnost, vysoký provozní výkon a svahová dostupnost, která při využití přídavného navijáku činí až padesát pět stupňů. Sekačka má unikátní pojezd, takže pohyb kamkoliv znamená produktivní sečení.
Naopak jedinou ručně vedenou sekačkou v průběhu přehlídky se stal poloprofesionální stroj Honda, model HRX 537 C1 VYEA s pracovním záběrem 53 cm. Je určen k sekání, sběru a mulčování menších ploch.
Pro náročnou údržbu veškerých travnatých ploch od jara až do zimy nabízí značka Amazone vývojovou řadu tažených sekaček Grasshopper. Stroje pracují se záběry od 1,25 m do 2,1 m, s menším energetickým nárokem. V nabídce firmy UNICOM Agro, a. s. jsou se zásobníkem určeným pro vyprazdňování ze země nebo po vyzvednutí z výšky.

Univerzální použití
Společnost Agrokonzulta Žamberk, s. r. o. představila návštěvníkům novinku ve svém sortimentu – univerzální traktorový nosič nářadí japonské značky Shibaura CM 214 v agregaci s mulčovačem Muthing MUC140. Tento dieslový tříválcový traktor o výkonu 18 koní může být dodáván v provedení s mechanickou nebo hydrostatickou převodovkou a vybaven kabinou včetně klimatizace. Mulčovače se vyrábějí od záběru 80 cm do přibližně osmi metrů.
Dalším univerzálním strojem 4 je Holder C-TRAC 2.42, který se návštěvníkům předvedl v agregaci s mulčovačem Humus o záběru 145 cm (na český trh dodává společnost Kis plus, a. s.). Stroj se vyznačuje kloubovým systémem řízení a pohonem 4 x 4.
Společnost Pekass a. s. mimo jiné u nás výrobce malotraktorů Antonio Carraro a mulčovqčů Berti. Jako vhodná kombinace pro intenzivní mulčování byla v Sázavě prezentována agregace traktoru Antonio Carraro TTR 4400 HST a mulčovače o záběru 145 cm. Traktor je vybaven japonským motorem Yanmar o výkonu 38 koní, hydrostatickou převodovkou, pohonem 4 x 4 a uzávěrkami obou náprav. Zajímavostí je otočné řízení umožňující jízdu směrem vzad.
Novinkou na českém, ale i evropském trhu je profesionální stroj s univerzálním použitím v komunální sféře Stiga Titan 26 H od společnosti GGP Czech Republic, s. r. o. Je vybaven motorem Yanmar o výkonu 26 koní, kloubovým řízením a pohonem všech kol.
Unikátně pro evropské uživatele a podle evropských norem byl vyvinut stroj Husqvarna PT 26D (nabízí firma Mikeš – zahradní a komunální technika). Každé kolo je poháněno samostatným hydromotorem, takže poloměr zatáčení je 40 cm. Stroj je určen především k sekání trávy, ale může být použit i pro zimní údržbu, úklid a mulčování. Jeho pracovní záběr je 155 cm. Multifunkčním nosičem nářadí je finský stroj Avant 635 od společnosti Živa a. s.

Novinkové a oceněné
Stroj z nové řady sekaček s čelním sečením Kubota F 3680 s pohonem 4 x 4 nabízí na našem trhu společnost Bonas spol. s. r. o. Je osazen čtyřválcovým dieslovým motorem o výkonu 36 koní, záběr sečení je 180 cm. Sekačka může být dodávána s bočním výhozem, mulčovací ucpávkou či zadním výhozem. Jeden z nejvýkonnějších strojů Kubota je určen k udržování větších ploch, protože jeho hodinový výkon je šest až osm tisíc metrů čtverečních.
Profesionální rotační sekačka Jacobsen HR 3300 vyhrála v loňském roce řadu ocenění. Je vybavena turbodieslovým motorem o výkonu 33 koní a hydraulickým pojezdem. Pohon žacího ústrojí je unikátně řešen pomocí hydromotoru, a to pro každý nůž individuálně. Sekačka dokáže sekat velmi rychle, je tichá a má nízkou spotřebu nafty. Vyžaduje minimum servisních a udržovacích zásahů. Sekačka Shibaura CM 214 má záběr 125, 150 a 180 cm. Její výhodou je rychlá výměna nože, náhon 4 x 4, velmi dobrá manévrovatelnost a svahová dostupnost. Oba stroje na český trh ji dodává společnost Ittec s. r. o.
Robustní stroj s vynikající manévrovatelností – to je Toro Zmaster 593D (dodává Profigrass s. r. o.). K jeho výhodám patří dobrá svahová dostupnost a jednoduchá údržba. Pracovní záběr sekačky je 132 cm/152 cm, dieslový motor Kubota má výkon 23 koní, v nabídce je stranový i zadní odhoz, mulčování i boční sběr.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down