30.04.2022 | 11:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Velké plzeňské sídliště Košutka má nový park Podzemník, vznikl podle přání lidí

Nový park Podzemník, jehož podobu navrhli při společných plánovacích setkáních sami obyvatelé okolních domů, dostalo jedno z největších plzeňských sídlišť Košutka. V prostoru bývalého hřiště BMX na okraji Košutky vznikl nový park na ploše asi 2,5 hektaru. Podařilo se v něm uskutečnit téměř všechny návrhy lidí, takže nabízí ohniště, místo pro grilování, piknikové stoly, lavice, šachové stolky, odpočívadlo s pohyblivými fit prvky nebo rovný zatravněný plácek pro provozování míčových her. Při slavnostním otevření parku to řekla Irena Tolarová z městské organizace Správa veřejného statku města Plzně.

Park Podzemník vznikl v místech, kde se často objevovaly černé skládky a občas přespávali bezdomovci. Rozšiřuje vůbec první plzeňský park, který vznikl na přání obyvatel v roce 2002 a jmenuje se Zemník. Spolu tak vytvářejí téměř čtyřhektarovou parkovou plochu. "Chtěli jsme, aby se toto místo stalo zelenou oázou hlavně pro ty, kteří bydlí v jeho okolí. Po dobré zkušenosti s vybudováním parku na přání Zemník jsme chtěli zkrášlit i sousední zelenou plochu. Pracovně byl pro nový park používán název Podzemník, neboť se jedná o terénní sníženinu pod parkem Zemník. Ten název mu již zůstal,“ řekla místostarostka obvodu Ilona Jehličková.

Náklady na úpravy Podzemníku byly 18,5 milionu korun. Návrh se zrodil během dvou plánovacích setkání organizovaných Centrem pro komunitní práci západní Čechy na podzim 2016. Pojetím se nová část parku podobá parku Zemník, veškeré kamenné zídky či mlatové cesty jsou z přírodních materiálů. V parku bylo vysazeno 64 listnáčů, převážně dubů, habrů, javorů a bříz. Nechybí ale ani hrušně, třešně či moruše. Zeleň doplňuje 48 jehličnanů, převážně borovic lesních. Jsou to druhy, které jsou pro stanoviště na okraji borového lesa vhodné. Velká část dřevin v parku pochází z původních náletů jasanů, javorů, dubů či hlohů, některé městští správci zeleně pouze prořezali a upravili jim koruny. Zpomalení odtoku vody zajistí tůň, upravená ve spodní části parku. Zadržuje po delší dobu srážky a slouží i jako ptačí napajedlo. "Do vzdálenější části parku byl umístěn psí koutek s dřevěnými prvky k procvičení psí zdatnosti. Prvky pro přeskakování či slalom mohou ale sloužit i dětem. Celý nově založený park lze přehlédnout z vyhlídky pod borovicí," dodala Tolarová.*

Zdroj: ČTK

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down