29.03.2006 | 10:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Velikonoce

Blíží se Velikonoce a květináři přemýšlejí, jak stylově vyzdobit své obchody a výlohy, jaké aranžmá nabídnout svým zákazníkům. Několik inspirací naleznete v jiných článcích tohoto čísla, další vám nabízíme zde.

Jarní mísa
Základ tvoří polokulovitá konstrukce z bělených větviček, která je vrstvena a postupně svazována v místech křížení větviček kousky lýka. Využito je přirozených prohnutí a rozvětvení každého kousku a postupně zkoušíme, která větvička se nejlépe hodí, aby vytvořil daný tvar. Je to pracnější, ale výsledek je výborný. Konstrukce zároveň poslouží k fixaci květů – stonků, takže stačí mísu naplnit vodou a postupně vkládat jednotlivé květy z broskvoně tak, aby respektovaly již vytvořený tvar.
Doporučuji použít i nenakvetlé pupeny, dekorace se bude v průběhu času měnit, protože jeden květ vydrží kvést asi pět dní. Bílá barva a jemná textura větviček zjemní světle růžové květy, zeleň není záměrně použita.

Vejce
Základ vejce je z mechu. Vyrobíme jej pomocí drátu na cívce, kterým postupně obtáčíme kousky mechu. Poté celé tělo vajíčka polepíme skořápkami od vajec a do vzniklých skulin zasuneme květy v ampulích. Použité jsou žluté francouzské tulipány, Mathiola,Viburnum a Syringha, na doplnění Euphorbia spinosa a sušená levandule. Květiny aranžujeme vertikálně – jakoby z aranžmá vyrůstaly. Díky tomu se umocní jarní dojem a dynamika.
Může to být krásná a originální dekorace výlohy, hotelové haly nebo našeho domova.

Velikonoční opeřenci bez peří
Jednou z inspirací může být velikonoční aranžmá kvočna s kuřaty. Autorka Jitka Klestilová – Remarová nepotřebovala na opeřence téměř žádné peří.
„Nejprve jsem vystřihla z kartonu dvě siluety slepice a obalila je mechem. Slepici uvnitř jsem vyložila igelitem a prostřihla otvor na křídlo. Zasunula oasis, do kterého jsem vypichovala žluté chryzantémy,“ popsala postup Jitka. Z jednoho květu pak otrhala okvětní plátky a střed použila jako oko pro slepici.
Kuřátka vznikala podobně. Opět bylo zapotřebí pro každé kuře vystřihnout z kartonu dva obrysy, slepit na několika místech k sobě, vytvořit kapsu a vyložit ji igelitem. Do oasisu pak Jitka napíchala například Viburnum opulus ‘Roseum‘, Chrysanthemum ‘Rocky‘, Muscari, Ornithogalum a Ranunculus. Tělo kuřat zdobí rozdrcené skořápky a decentně i jedno bílé pírko. Nohy jsou vytvořeny z drátu, který je obalen papírovým provázkem zpevněný drátkem

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down