10.08.2021 | 07:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Veletrh Zahrada Čech v Litoměřicích bude kratší než v minulosti

(ČTK) Veletrh pro pěstitele, kutily a zahrádkáře Zahrada Čech se i letos v září uskuteční. Jubilejní 45. ročník bude kratší než v minulosti. Důvodem je méně prodejců a růst nákladů na služby a materiály. Chybět nebude tradiční sortiment, kulturní program ani vyhlašování vítězů zahrádkářských soutěží. ČTK to dnes řekla Michaela Mokrá, ředitelka Městských kulturních zařízení (MKZ), které akci pořádají.

Veletrh je první letošní akcí na litoměřickém výstavišti, v loňském roce byla Zahrada Čech jedinou uspořádanou výstavou v areálu o rozloze 6,5 hektaru. Letos se uskuteční od 10. do 15. září. "Zkrátili jsme délku o tři dny oproti předchozím ročníkům. Přizpůsobili jsme se tak ostatním výstavám v i republice a napomohla tomu i covidová situace," uvedla Mokrá. "Rozhodně došlo k úbytku prodejců, v rámci covidové doby si našli jiné aktivity a už se k původní činnosti nevrátili. Zároveň jsou vyšší náklady spojené s organizací, ceny veškerých služeb a materiálu potřebného na stavbu expozic jdou nahoru. Pro nás už tak dlouhá akce ztrácela ekonomický význam," řekla ředitelka.

Vstupné 120 korun se nemění. "Částka je identická v posledních třech letech," uvedla Mokrá. Stejný zůstává i termín, který je přizpůsoben zahradníkům a pěstitelům tak, aby nabídka byla co nejbohatší.V ní lidé najdou stejně jako v předchozích letech sadbu, cibuloviny, květiny, zahradní potřeby, zahradní techniku, hnojiva, postřiky. Chybět nebude ani vše potřebné okolo domu, chalupy i zahrady z oblasti stavebních materiálů, tepelné či solární techniky, bytových doplňků. Otevřeno bude po celou dobu denně od 9:00 do 17:00.

Konkrétní podmínky pro vstup zveřejní pořadatelé týden před začátek. "Je měsíc do akce, za tu dobu se toho může ještě mnoho změnit. Až dostaneme informace z krajské hygienické stanice o podmínkách, za jakých můžeme veletrh uspořádat, předáme je návštěvníkům.

Pořadatelé pracují nyní na přesném programu a tvorbě expozic. Do pátku na výstavišti fungovalo velkokapacitní očkovací centrum, kde se nyní demontuje technické vybavení. "Ještě na jaře jsme vůbec nevěděli, co bude. Koncem června jsme se rozhodli, že akci uspořádáme. Ale dva měsíce na přípravu je málo, jedeme na doraz, abychom všechno stihli," poznamenala Mokrá.

Tématem letošního ročníku je galerie. Návštěvníci uvidí velkoformátové obrazy tvořené z ovoce, zeleniny a květin. Prodejci budou hlavně tuzemští. Zahraniční se zatím nehlásí, podle Mokré zřejmě čekají na podmínky vstupu do republiky, které budou platit v září.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down