22.12.2009 | 10:12
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Veletrh v zeleném kabátu pod královským hradem

Zejména veřejné zeleni a technice pro její zakládání a údržbu, přírodním a umělým sportovním povrchům, dětským hřištím, krajinným úpravám či zahradní architektuře patřil veletrh IOG Saltex 2009. S podtitulem Sport, vybavení, krajinotvorba se konal na dostihovém závodišti u anglického města Windsor poblíž Londýna ve dnech 8. až 10. září 2009.

Na travnaté ploše o rozloze více než 50 000 m2 rozdělené tematicky na modrou, žlutou a červenou část se představily tisíce výrobků. Své stany zde rozbilo 455 vystavovatelů; od malých firem po nadnárodní koncerny. S nabídkou jejich výrobků a služeb se přišlo seznámit 13 500 návštěvníků. Po stopách hospodářské recese byste pátrali marně. Na popularitu akce a optimismus vystavovatelů ukazuje i fakt, že 80 % z nich si už nyní zamluvilo expozice na rok 2010.

Pořadatel oslavoval
Každoročně pořádaný veletrh IOG Saltex se řadí spolu s ob rok konaným německým Demoparkem k největším evropským výstavám strojů pro údržbu trávníků a pěstování zeleně. Vzhledem ke geografické poloze jsou v Anglii patrné i vlivy především severoamerického kontinentu. Prostor k prezentaci sortimentu i doprovodným diskusím zde nacházejí odborníci prakticky z celého světa.
Akci pořádá IOG (The Institute of Groundsmanship, Sdružení správců sportovišť) s pobočkami nejen ve Velké Británii, ale třeba i v České republice. IOG zastupuje správce sportovišť (groundsmany), zaměstnance, pečující o travnaté povrchy (greenkeepery), dodavatele vybavení či poradenské firmy. Zastřešuje a pořádá vzdělávací programy zejména pro zakládání a údržbu sportovních povrchů.
Historie přehlídky spadá do roku 1938, kdy se první IOG Saltex uskutečnil na pozemcích londýnského sportovního klubu Hurlingham v parku Motspur. Poté se akce nakrátko přestěhovala do města Peterborough a od roku 1994 ji hostí dostihové závodiště u Temže, deset minut cesty vodním taxi z centra Windsoru s dominantou v podobě královského hradu.
Letošní IOG Saltex se nesl v obzvlášť slavnostním duchu. Na narozeninovém dortu pořadatelské organizace IOG totiž zaplálo pětasedmdesát svíček.

S důrazem na novinky
Široká byla nabídka traktorů různých značek, velikostí a výkonů pro údržbu veřejných, rekreačních a sportovních zelených ploch, štěpkovačů a pařezových fréz, motorových pil, přepravní, stavební a manipulační techniky. Z rozhodujících výrobců nechyběl nikdo. Mezi tisícovkami exponátů se našly i mnohé novinky, především v oblasti péče o zeleň včetně stále více se prosazujících povrchů umělých. Inovace bylo možné spatřit prakticky na každém kroku.
K přehlédnutí nebyl sektor dětských a multifunkčních hřišť s důrazem na nápaditý design barev a tvarů a vesměs přírodní materiály, a to s ohledem na bezpečnost. Součástí Saltexu byl pestrý doprovodný program s praktickými ukázkami techniky. Odborníci předváděli prořezávku stromů ve výšce, zaujal dřevorubecký program či ukázky práce záchranné služby. Na seminářích se diskutovalo o chorobách trávníků, jejich hnojení přírodními a organickými hnojivy, bioodpadu či pesticidech. Titulem Groundsman roku byl dekorován Dan Duffy, správce fotbalového stadionu ve waleském Swansea.
Na veletrhu IOG Saltex našel nejen „ty své“ stroje a vybavení, ale také inspiraci a chuť do další práce, snad každý. Profesionalita začínala přehledným členěním expozic do „barevných“ zón, pokračovala dostatkem vhodně rozmístěných stánků s občerstvením a končila třeba čistými záchodky. Vstup zdarma potěšil, stejně tak složka s propagačními materiály včetně brožurky o veletrhu s podrobným plánem. Za pozornost a třeba jako inspirace pro tuzemské pořadatele podobných akcí stojí fakt, že vstup na Saltex je oproti registraci pro všechny návštěvníky zdarma. Kontakty slouží pořadatelům k marketingovým účelům a rozeslání pozvánek na příští ročník.
Příští ročník veletrhu IOG Saltex se uskuteční na stejném místě ve dnech 7. až 9. září 2010.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down