04.10.2012 | 04:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Veletrh IPM Essen dovršil třiceti let

Historie mezinárodního veletrhu IPM (Internationale Pflanzenmesse) Essen se datuje tři desítky let dozadu. Právě v letošním roce oslavila největší výstava v Evropě své třicetileté jubileum a svou velikostí, širokou nabídkou a možností navázání nových obchodních kontaktů opět nezklamala. Veletrh proběhl ve dnech 24. až 27. ledna opět v německém Essenu.

Výstava byla poprvé uspořádána v roce 1983 a v té době se jí zúčastnilo zhruba 100 vystavovatelů z rostlinného sektoru. Tehdy svou velikostí obsadila pouze jednu výstavní halu Essenského výstaviště. V roce 1986 byla navázána plodná spolupráce s Asociací německých floristů (Fachverband Deutscher Floristen – FDF), která úspěšně pokračuje až do současných let.

Něco z historie
Počet odborných vystavovatelů, stejně jako číslo návštěvníků během let strmě stoupaly vzhůru. V roce 1989 se veletrhu zúčastnilo 21800 návštěvníků a 550 vystavovatelů z 15 zemí. V roce 1997 hostil Essen poprvé již více než 1000 vystavovatelů a do prostorů výstaviště zavítalo na 40000 návštěvníků. V roce 2000 přihlédli organizátoři výstavy ke stále se zvyšujícímu zájmu o veletrh a prodloužili jeho trvání na čtyři dny. Kvůli stoupající se poptávce byly také nově otevřeny některé pavilony, které zajistily především větší pohodlí pro vystavovatele i návštěvníky. V roce 2001 tak byla otevřena nová výstavní hala s plochou 17000 m2, jež poskytla větší komfort pro vystavovatele, využívající v předchozích letech k prezentaci svého zboží například i stany.
U příležitosti 25. výročí veletrhu v roce 2007 bylo zaznamenáno 1400 vystavovatelů ze 42 národů s 57800 návštěvníky z více než 90 zemí. Následující rok 2008 přinesl novinku v podobě prvního ročníku vyhlášení nejlepších inovací a novinek, které spolu s vedením veletrhu vyhlásil jeho dlouhodobý partner a sponzor Zentralverband Gartenbau (Ústřední svaz zahradnictví). Od tohoto roku tak mohli domácí, ale i mezinárodní pěstitelé a šlechtitelé přihlašovat své produkty do různých kategorií soutěže a mohli porovnat jejich kvalitu s ostatními. Rok 2011 přinesl ještě větší zájem – veletrh navštívilo 60000 návštěvníků, kteří měli možnost shlédnout produkty od 1508 vystavovatelů ze 47 zemí světa.
Také čísla letošního ročníku stoupala a jak návštěvníci, tak vystavovatelé byli přivítáni na výstavní ploše 105000 m2. Na veletrhu bylo tradičně prezentováno vše co souvisí se zahradnictvím a floristikou, včetně odborných technologií a marketingových triků zlepšujících prodej. Jednotlivé pavilony jsou pro přehlednost rozděleny podle zaměření prezentovaných produktů anebo podle původu vystavovatelů – jeden pavilon tak například patřil pouze italským nebo dánským reprezentantům společností. Každoročně je také důležitou součástí výstavy bohatý doprovodný program. Například v rámci „ Fóra pro východní Evropu“ byla letos pozornost zaměřena na Polsko, které se stalo partnerskou zemí pro rok 2012. Polsko prezentovalo na svém stánku produkty od sedmi významných školkařských společností. V rámci fóra vystoupili polští odborníci a prezentovali kvalitu a sortiment polských školkařských výpěstků.

Oceněné novinky
Pátý ročník již zavedené přehlídky novinek a inovací přinesl 61 produktů v sedmi kategoriích, které přihlásilo 31 producentů.Ty nejlepší novinky vybrala odborná porota a veřejnosti byly představeny během slavnostního zahajovacího ceremoniálu. Ze všech přihlášených kategorií byly oceněni zástupci pěti z nich. Mezi záhonovými a balkónovými rostlinami byl jako nejatraktivnější zvolen hybrid Begonia ´Glowing Enders´. Vypěstovaná odrůda pochází od šlechtitele Freda Yatese z Velké Británie a na IPM ji představila společnost Florensis Deutschland. Tato Begonia přesvědčila porotu především nápadným kontrastem, který vytvářejí květy a listy – sametově tmavé olistění doplňují jednoduché oranžově zbarvené květy ve tvaru zvonku. Rostlinu využijeme jak pro výsadbu do nádob ve veřejných prostorech, tak do záhonů anebo hřbitovních výsadeb.
Nejlepší kvetoucí pokojovou rostlinou byl ze 17 kandidátů zvolen odbornou porotou mezidruhový hybrid Kalanchoe Queen® MoreFlowers® ´Paris Evergreen´, jež byl na veletrhu představena dánským šlechtitelem Knudem Jepsenem. Vysoké dekorativnosti této rostliny přispívá zejména unikátní kónický tvar jejího květu, jenž má bílou barvu a směrem do středu květu přechází postupně do zelené. Odborná porota vyjádřila naději, že květy bílé barvy budou brzy doplněny také ostatními odstíny jiných barev. Mezi trvalkami se nejlépe umístila Lavandula angustifolia ´Momparler´ prezentována společností Orvifrusa. Tato odrůda se silně rostoucími výhonky je zajímavá svým panašovaným olistěním a příjemnou intenzivní vůní. Mezi dřevinami odborníky nejvíce zaujala stálezelená Nandina domestica Obsessed (´Seika´) od společnosti Plantipp BV. Tento keř upoutá především červenou barvou svého mladého olistění a kompaktním růstem.
V kategorii řezaných rostlin získal ocenění „IPM novinka 2012“ Lathyrus odoratus ´Royal White´ vyšlechtěný Miyazakim Pref. Ja-Osuzu Sweetpea a na veletrhu prezentovaný Japonskou obchodní květinovou radou. Tento hrachor s dlouhými stonky má velké bílé květy s příjemnou vůní a je tak ideální pro použití do kytic, především svatebních. Kromě oceněných rostlin v jednotlivých kategoriích ocenila porota ještě vybrané produkty speciálními cenami, nezařazenými do konkrétních kategorií. Hybridní Primula BELARINA ´Valentine´ od společnosti Kienzler dostala cenu pro ideální rostlinný dárek na svátek svatého Valentýna. Tvar a rudá barva květů této prvosenky připomíná květy růží. Spotřebitelé si mohou sami zvolit zda rostlinu budou pěstovat jako pokojovou anebo ji použijí na výsadbu záhonů či nádob.

Floristická sekce
Již tradičně je IPM Essen lákadlem také pro profesionální floristy. Na veletrhu je věnován floristickému sortimentu veliký prostor, ať se to týká živého rostlinného materiálu anebo neživých produktů, jako jsou aranžovací hmoty, nádoby a doplňkové potřeby. Mnozí producenti nabízejí nepřeberné množství řezaných květin, v jejich oboru je také vidět rychlý pokrok a neustálý vývoj ve šlechtění. Pastvou pro oči byla expozice japonského Ministerstva zemědělství, lesnictví a rybolovu – řezané květiny pestrých barev a odrůd přinesly do mrazivého Essenu závan exotiky a ukázaly květinářům jaké druhy květin jsou v dalekém Japonsku k dispozici. Mezi nejzajímavější patřily zejména barevné odrůdy hrachorů nebo pryskyřníků.
Pro floristy byl během konání výstavy přichystán i bohatý doplňkový program. Část jednoho pavilonu byla věnována právě jemu – hlavním pořadatelem je Asociace německých floristů, která přichystala pro návštěvníky kromě květinových předváděcích akcí také stálou expozici dekorací vztahující se k reklamním kampaním pořádaným pro tento rok. Hlavním bodem programu pak byla svatební show Marry Mania 2012, při níž se představili přední němečtí floristé a ukázali trendy pro letošní rok. Následovala ještě floristická předváděcí akce tří generací předních německých floristů, která ukázala rozdílné pohledy na ztvárnění floristických dekorací, plynoucích z rozdílného věku umělců.

Text a foto Jana Klečková

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down