Veletrh For Garden na vzestupu

Součástí výstavní akce pro bydlení, rodinu a volný čas For Family, konané začátkem března v prostorách Pražského výstavního areálu Letňany, se již třetím rokem stal veletrh zahradní architektury, nábytku a techniky For Garden. S novými trendy a inspiracemi v tomto oboru se návštěvníci akce mohli seznámit prostřednictvím poutavých expozic nebo formou odborných seminářů.

Veletrh For Garden můžeme právem zařadit mezi odborné zahradnické akce, které si za svoji krátkou dobu konání, získaly oblibu široké laické i odborné veřejnosti. Letošní ročník zaznamenal enormní návštěvnost – branami výstaviště
prošlo v průběhu čtyřdenního konání veletrhu více jak 36 tisíc návštěvníků. Organizátoři veletrhu, akciová společnost ABF, rovněž zaznamenala zvýšený zájem ze strany domácích i zahraničních vystavovatelů. Na výstavní ploše o 6 376 m2 se prezentovalo přes 150 společností ze čtyř zemí (Česká republika, Německo, Polsko a Nizozemsko).

Pestrá nabídka výrobků a služeb
Vysoká účast vystavovatelů na letošním ročníku For Garden byla zárukou široké nabídky zahradnických produktů a služeb. Mezi nejatraktivnější výstavní plochy veletrhu patřily expozice zahradních architektů, realizačních firem a pěstitelů rostlinného materiálu. Prostřednictvím ukázkových výsadeb a prezentacích již zrealizovaných zahradních ploch se návštěvníci veletrhu blíže seznámili s nejnovějšími trendy zahradní architektury. Jednou ze společností, která se na veletrhu vytvořila zcela ojedinělou expozicí byla firma Europen servis, s. r. o., jejíž specializací je modulování zahrad. Na ploše 88 m2 vytvořila, ve zmenšeném měřítku, kopii již zrealizované zahrady o velikosti 450m2, a to včetně stromů, kamenů, pískoviště a zahradního domku.
K dalším zajímavostem na For Garden byl systém vegetačních střech Optigreen® zelené střechy, který v Praze představila realizační firma Zahrada Olomouc, s. r. o.
Své zastoupení měli na veletrhu také prodejci zahradnické a komunální techniky předních světových značek (John Deere, Goldoni, Walker), jakými jsou např. Cime, s. r. o., z Pelhřimova nebo Strom Praha, a. s.
Na letošním ročníku veletrhu bylo početné zastoupení prodejců a výrobců zahradního nábytku, na ploše 1000 m2 se návštěvníci mohli seznámit s variabilitou a údržbou nabízeného nábytku ke stolování i odpočinku.
V nabídce firem nechyběly ani zahradní domky, krby, altány, pergoly a skleníky.
Majitelé domů, kteří uvažují o rozšíření obytné plochy svých příbytků a jejich vhodného propojení se zahradou se mohli nechat inspirovat několika ukázkami zimních zahrad. Pro pohodlný a bezpečný pobyt na zahradě zde nechyběly jak vzorky dlažeb, rohoží a roštů z nejrůznějšího materiálu, tak i ukázky zahradního osvětlení. Ze zahradních doplňků jmenujme například markýzy, keramické a kamenné sochy a plastiky nebo fontány.

Účast svazů a škol
Na veletrhu For Garden se prezentovalo několik oborových svazů a sdružení. Prostřednictvím expozice Svazu školkařů ČR se návštěvnici blíže seznámili s domácí produkcí školkařského materiálu. Členové svazu na svém stánku poskytovali poradenskou činnosti v oblasti výběru, výsadby a následné péče stromů a keřů. Na zvýšený zájem veřejnosti o začlenění vodních ploch v zahradách reagoval Svaz zakládání a údržby zeleně ukázkou koupacího jezírka. Na veletrhu nechyběl stánek členů Českého spolku perenářů. K jeho aktivitám patří zejména propagace pěstování trvalek a jejich využití v soukromém i veřejném sektoru. Na možnosti tvorby živých zahrad a problematiku invazních druhů rostlin upozornil Český svaz ochránců přírody Jaro Jaroměř.
Na veletrhu For Garden se rovněž prezentovalo několik našich předních vzdělávacích institucích. Zájemci o studium zahradnických oborů se tak mohli blíže seznámit například s nabídkou a formou studia na České zemědělské univerzitě v Praze, Zahradnické fakulty Mendelovi zemědělské a lesnické univerzitě v Brně nebo Vyšší odborné škole zahradnické a Střední zahradnické škole v Mělníce.

Soutěžní expozice
V rámci konání veletrhu se vystavovatelé mohli zúčastnit výběrové výstavy a soutěže Bydlíme na zahradě – Exteriér Trendy. Jejím cílem je představit návštěvníkům vývoj a směřování trendů v realizacích zahrad od výběru rostlin až po vybavení zahrad nábytkem nebo drobnými stavbami. S názvem expozice Bylinky do každé rodiny, se soutěžního klání zúčastnilo Zahradnictví J. a Z. Krulichovi. Jak už samotný název napovídá, dominantními květinami této expozice se staly léčivé a aromatické rostliny v terakotových květináčích. Na pestrobarevnou krásu květin tentokrát vsadila Zahrada Teplá ve své expozici nazvané Barvy života. Firma Semo, a. s. se zúčastnila soutěže s prezentací nabízených semen zeleniny a květin pod názvem Na semenech záleží. Inspirací se pro mnohé návštěvníky stala i soutěžní expozice Kámen v zahradě společnosti Kámen Donát.
Odborná poroto udělila první místo expozici Můj pokoj společnosti Atelier Flera za neotřelý tvůrčí počin, invenci a humornou nadsázku vytvořené expozice. Zakomponováním křesel, zrcadla, obrazového rámu a televize do celkové koncepce přidělené plochy nejlépe vystihla název soutěže Bydlíme na zahradě.

Nejlepší exponát
U příležitosti konání veletrhu vyhlašuje veletržní správa soutěž o nejlepší exponát. Z patnácti produktů, které byly nominovány na cenu Grand Prix – For Garden jmenujme například terasy Eon vyrobené z vysoce kvalitních polymerů – materiálu, který je bez údržbový, nepodléhá změnám barvy, zvětrávání a praskání, povrch materiálu má strukturu dřeva. K dalším nominovaným patřil kompaktní víceúčelový traktor X748 značky John Deere s unikátním hydrostatickým pohonem všech kol. S široké nabídky zahradního nábytku se o cenu ucházel např. designový nerezový stůl s deskou z tvrzeného skla a židle se sedákem z pravé kůže, impregnované proti vlhkosti firmy Todus Int. s. r. o.
Z rostlinných výpěstků zařazených do soutěže vzbuzovala velký zájem návštěvníků skupina nízkých keřových růží vynikající kvality firmy W. Kordes´ Söhne z Německa.
Na základě hodnotících kritérií odborné poroty – technických parametrů výrobku, jeho designu, kvality a uplatnění na trhu, získal cenu Grand Prix Svaz zakládání a údržby zeleně za přírodní koupací biotop – zajímavý kompoziční prvek v zahradě, který umožňuje koupání v chemicky neupravené vodě.

Veletrh s mezinárodní účastí
Ze zahraničních vystavovatelů se na veletrhu For Garden poprvé představila světově proslulá německá firma zabývající se šlechtěním a produkcí růží W. Kordes´ Söhne. Od svého založení v roce 1887 uvedla na trh přes 500 kultivarů zahradních růží. V nabídce firmy jsou zastoupeny jak keřové, popínavé, pokryvné, tak i miniaturní, plané a nostalgické růže. Mezi nejnovější kolekce růží uvedených na trh patří Marchenrosen® – pohádkové růže, Klettermaxe® – maxi-popínavky, nebo Lilliputs® – mini růže. Růže Kordes se vyznačují velkou odolností proti chorobám, bohatým kvetením a vitálním růstem. Díky těmto vlastnostem získalo šedesát odrůd růží Kordes ocenění ADR (Allgemeine Deutsche Rosenneuheitenprúfung – Všeobecná německá zkouška nových růží).
Největší zájem návštěvníků byl o odrůdy floribund ´Rosenfee´® s velkým množstvím plných, vonných, čistě růžových květů, ´Aprikola´ ® se sytě meruňkově-žlutými plnými květy a tmavě zeleným lesklým olistěním a keřovou odrůdu ´Cinderella´® s velkými, kulovitými, jemně růžovými květy s ovocnou vůní jablek. Sazenice růží jsou prodávány ve dvouvrstvém kontejneru. Vnější, potištěný je plastový, vnitřní je vyroben z rozložitelného materiálu, který zetlí po výsadbě keře na trvalé stanoviště.
Růže Kordes budou v ČR distribuovány konečnému zákazníkovi prostřednictvím zahradnických provozoven a center, u kterých bude záruka kvalitní péče a prodeje keřů. Pro velkoodběratele, zajišťující výsadbu soukromé a městské zeleně, bude prodej požadované množství sazenic realizován formou objednávek. Společnost W. Kordes´ Söhne v České republice zastupuje Ing. Jiří Prouza.
S ukázkou několika metrových okrasných stromů a nezvykle tvarovaných platanů se v Letňanech prezentovala německá firma Leutersdorfer Baumschulen Pflanzenhandels GmbH. Její hlavní činností je produkce alejových a soliterních stromů. Sortiment firmy je dále rozšířen o popínavé rostliny, růže a ovocné keře.

Doprovodný program
Veletrh For Garden neplní pouze funkci výstavnickou, ale i vzdělávací. Organizátoři akce ve spolupráci s oborovými organizacemi připravili pro laickou i odbornou veřejnost hned několik tématicky zaměřených seminářů.
Ing. Jiří Hájek ze Svazu zakládání a údržby zeleně seznámil posluchače s výhodami ekologických jezírek v porovnání s klasickými bazény, vyzdvihl jejich vysoký estetický účinek v zahradě v průběhu celého roku. Na názorných prezentacích uvedl příklady technologického řešení jejich výstavby včetně ukázek osazovacích plánů regenerační plochy jezírka. Členové Společnosti pro zahradní a krajinářskou tvorbu se ve své přednášce zaměřili na realizace zahradních ploch, a to jak v okolí komerčních objektů, tak i atriových a střešních ploch bytových domů.
Spolek českých perenářů každoročně volí, v rámci svého programu popularizace pěstování trvalek v ČR, Trvalku roku. Pro letošní rok se jí stala léčivá a velice dekorativní květina z prérijních oblastí USA Echinacea (třapatka, třapatkovka). S historií šlechtěním, pěstebními nároky a popisu jednotlivých kultivarů seznámil posluchače semináře Ing. Petr Hanzelka, kurátor trvalkových sbírek Botanické zahrady hl. m. Prahy. Rostliny rodu Echinacea najdou uplatnění především v suchomilných výsadbách, o kterých pohovořil ve svém příspěvku Ing. Ondřej Fous. Členka Svazu zakládání a údržby zeleně Ing. Jana Šimečková přiblížila účastníkům doprovodného programu soutěž o nejlépe realizované sadovnické dílo roku – Zahrada a Park roku. Mezi hodnotící kritéria, podle kterých posuzuje odborná porota přihlášené projekty je např. kompozice a estetická působivost provedeného díla, jeho kvalita provedení, nebo použití novátorských a průkopnických postupů při jeho realizaci. Vítězným projektem roku 2008 se stala Skalní zahrada s vodopádem v České Lípě – Svárov, jejíž autorem je PhDr. Stanislav Špoula.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *