15.05.2023 | 10:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Vědecká konference řeší, proč vymírají orchideje

 Vědci ze 13 zemí zahájili ve Svachově Lhotce na Českokrumlovsku mezinárodní konferenci, která se zaměřuje na otázku vymírání vzácných druhů orchidejí. Jde o druhově nejpočetnější ale zároveň nejohroženější skupinu rostlin. Některé významné rostou i v České republice, řekl za organizátory přírodovědec Pavel Kindlmann.

„Vědci zde hledají cesty, jak zastavit nebo alespoň zpomalit vymírání vzácných druhů orchidejí. A to především ochranou jejich přirozených stanovišť, ale třeba i bojem proti jejich pašování ze zemí původu na trhy ve vyspělých zemích nebo bojem proti jejich sběru v přírodě kvůli získávání afrodiziaka salepu,“ uvedl Kindlmann.

V České republice podle něj existují významné lokality, kde vzácné orchideje rostou. Vědci však přesná místa nechtějí specifikovat kvůli tomu, aby se nestaly místem, kam budou směřovat turisté. „Lidé si je kolikrát utrhnou, protože chtějí mít orchideje na vlastní zahradě, a často způsobí v dané lokalitě škody,“ řekl. Z celosvětového hlediska jsou nejzajímavější destinace v Latinské Americe a Asii.

Konference má více než dvacetiletou tradici. Obvykle největší odborné zastoupení mají vědci z České republiky a Austrálie. Konference probíhá pod patronací Ústavu pro životní prostředí Přírodovědecké fakulty Karlovy univerzity za účasti jeho studentů a profesorů. Na akci, která trvá do 19. května, vystoupí se svými příspěvky například odborníci z Královských botanických zahrad v Kew v Londýně, z Durrell Institute of Conservation & Ecology v Kentu nebo ze Smithsonian institution v USA, což je největší světový komplexu muzeí, výukových a výzkumných center.

Na světě je asi 850 rodů orchidejí s přibližně 17 000 druhy. Jsou rozšířeny téměř po celém světě, nejvíce jich roste v tropech. Jde o jednu z nejpočetnějších čeledí vyšších rostlin.

Zdroj: ČTK*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down