15.08.2023 | 12:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Vědci se budou dva roky plavit po Darwinových stopách a studovat přírodu

Téměř dvě století po cestě britského přírodovědce Charlese Darwina kolem světa se ochránci přírody chystají vydat po jeho stopách. Během dvou let navštíví čtyři kontinenty, kde budou studovat endemickou faunu a flóru s cílem podpořit její ochranu, napsala dnes agentura Reuters.

Skupina dnes vypluje na palubě 105 let starého škuneru z jihoanglického přístavu Plymouth, odkud Darwin v roce 1831 zahájil vlastní expedici, která ho přivedla k vytvoření evoluční teorie založené na přírodním výběru. Expedice s názvem Darwin200, která urazí 40.000 námořních mil (asi 74.000 kilometrů), chce zakotvit ve 32 přístavech, včetně všech hlavních přístavů, které navštívila Darwinova loď HMS Beagle. Skupina se vydá na zrekonstruované nizozemské lodi Oosterschelde, která vyplula z Nizozemska do Británie před asi deseti dny, do řady vzdálených míst, například na Galapágy. Darwinova pozorování na tomto souostroví, že příbuzné druhy ptáků se na jednotlivých ostrovech liší, pomohla inspirovat jeho zásadní knihu O původu druhů.

Pro lepší budoucnost

Zakladatel mise Stewart McPherson uvedl, že vědci budou studovat dopady klimatických změn na korálové útesy a zmenšující se biotopy volně žijících živočichů a zároveň vysadí tisíce stromů, které pomohou zmírnit problémy, jako je dezertifikace půdy, tedy proces, při kterém lidské působení snižuje biologickou produktivitu suchých oblastí. „Smyslem tohoto projektu je ukázat řešení, ukázat skutečné činy, které může každý z nás udělat, aby pomohl vytvořit lepší budoucnost,“ řekl McPherson.

Během cesty se k lodi dočasně připojí 200 vybraných mladých ekologů, kteří budou proškoleni v oblasti ochrany přírody. Mezi patrony projektu patří Darwinova pravnučka, botanička Sarah Darwinová, a britská primatoložka Jane Goodallová. „Všichni víme, že se nacházíme uprostřed šestého velkého vymírání, přičemž se objevuje spousta chmurných zpráv o problémech, kterým čelí životní prostředí, klimatických změnách a ztrátě biologické rozmanitosti,“ řekla Goodallová. „Tato plavba poskytne mnoha lidem příležitost přesvědčit se, že je ještě čas něco změnit,“ dodala.*

Zdroj: ČTK

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down