09.07.2021 | 08:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Ve Velkých Bílovicích začal samosběr meruněk, zájem o ně je obrovský

(ČTK) - O meruňky jihomoravských sadařů je letos velký zájem. I když je úroda lepší než v předchozím roce, někteří ovocnáři už nepřijímají objednávky nebo pozastavují samosběr. Zájemci mají od dnešního rána šanci třeba ve Velkých Bílovicích na Břeclavsku, kde samosběr meruněk potrvá zřejmě do neděle. Vyplývá to z odpovědí pěstitelů, které ČTK oslovila.

Ve Velkých Bílovicích zhruba 40 procent úrody poničily jarní mrazy a 30 procent kroupy z předchozích týdnů. "Za posledních pět let, od kdy stromky máme, je to jedna z lepších úrod, loni nám z 90 procent pomrzla. Meruněk obecně moc není, takže zájem je obrovský, i od velkoodběratelů. Dnes dopoledne jsem viděl u sadu kolem dvaceti aut, lidi sběr i baví, odpočinou si u toho," řekl sadař Ondřej Huták.

Za kilogram vlastnoručně nasbíraných lidé zaplatí 30 korun, což je zhruba stejná cena jako loni. Pokud si do sadu přijedou koupit už připravené bedýnky, zaplatí o deset korun víc.

Samosběr dnes vpodvečer začíná také v Horních Věstonicích na Břeclavsku, kde jej ovocnáři v uplynulých dnech kvůli velkému zájmu a nedostatku plodů párkrát zastavili. "Úroda je zhruba 60 až 70 procent proti plné plodnosti sadu. Kroupy urychlily sběr první zralé odrůdy, meruňky začaly kvůli potlučení nahnívat. Další pozdnější odrůdy jsou z části poškozené také kroupami, ale není to nějak tragické. Zájem je velký, meruněk je obecně málo. U nás na Pálavě je podle informací od kolegů stav lepší než ve zbytku republiky," řekl pěstitel Adam Kratochvíl.

Obrovský zájem hlásí také ovocnáři z Modřic na Brněnsku. "Veškerá produkce je objednána v podstatě tři týdny. Budeme rádi, když pokryjeme tyhle zájemce. Samosběr jsme ale zrušili a sklízíme sami v rodině. Neosvědčil se nám, nemáme žebříky a většina plodů je třeba až čtyři metry vysoko. Denně mám ale spoustu telefonátů ohledně samosběru. Také co se týče počasí, tak nejsme bez úhony. Vykroucených od větru je asi 20 stromů," řekl ovocnář Ivan Doleček.

Samosběr nenabízí ani v Kobylí na Břeclavsku, a to kvůli kvalitě sběru. "Je potřeba to umět, tak si to raději děláme sami. I když je pravda, že vyškolení brigádníci nám chybí. Míváme je přislíbené, ale na poslední chvíli to zruší," poznamenal Petr Gregor z ovocnářství.

Klára Vašíčková dr*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down