27.03.2006 | 10:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Vanda – květina pro nejkrásnější den

Mezi trendové květiny letošního roku patří orchidej vanda (Vanda coerulea). Původem z indického Himaláje, Barmy a Thajska je vysoce využívána k hybridizaci. Díky tomu jsou dnes k dostání také růžové a žluté variety. O Vandě jsme se zmínili už v prvním letošním čísle Floristiky a doporučili ji jako výborný materiál do svatebních vazeb. Hana Šebestová vytvořila svatební kolekci právě s použitím orchideje vanda.

Orchidej vanda patří v nákupu k těm dražším květinám, proto si musíme uvědomit její hodnotu a v aranžmá nechat vyniknout její krasu a jedinečnost. Na svatební kytici ve tvaru glamélie bylo použito přibližně 15 kusů lila růže odrůdy ‘Cool Water!‘ a asi osm květů orchideje vanda. Před zhotovením tohoto typu kytice se nejdříve zaměříme na výběr růží – jejich odrůda musí mít dostatečně velké okvětní plátky, poupě by mělo být spíše rovné než zužující se do špičky, růže by měla dobře a plně nakvétat. V tomto případě nám ani nevadí, když je růže mírně překvetlá.

svatební kytice
Růže rozebereme na jednotlivé plátky a po třech až pěti kusech je nadrátkujeme jemným myrtovým drátkem. Také květy vandy rozdělíme na okvětní plátky, vždy tři položíme na sebe a rovněž spojíme drátkem. Samotnou glamélii začínáme tvořit tak, že okolo jedné středové růže skládáme postupně nadrátkované plátky. V spodní polovině kytice začneme přidávat i plátky vandy. Její barevnost krásně ladí s vybranou odrůdou růže. Hotovou a svázanou glamélii vložíme do věnečku ze šlahounů svlačce (Convolvulus). Celá kytice je ještě doplněna stříbrným drátkem (andělské vlasy) a z držátka je spuštěn jemný převis z několika šlahounků svlačce, kvetoucích snítek vřesu a ruliček z plátků vandy.

výzdoba automobilu
Vždy bychom se měli snažit zohlednit typ a tvar automobilu. Zde u stříbrného Tatraplanu si o výzdobu říkají velké vypouklé blatníky. Na ně tedy byla připevněna konstrukce svázaná z ratanu fialové barvy, do které se naaranžovaly jednotlivé květy růží, vandy, šlahouny přísavníku (Parthenocissus), větvičky dlouhé myrty a listy Aspidistra. Na střed kapoty bylo pomocí průhledných gumových přísavek umístěno několik květů vandy v ampulích, obalených sisálovým vláknem a stříbrným drátkem.
Při dekoraci veteránů a jiných drahých aut musíme dbát na preciznost zpracování a volbu materiálu. Nesmíme dopustit sebemenšího poškození laku. Hlavně pozor na různé drátky, případně na sisálové vlákno, které mohou po navlhnutí pouštět barvu.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Komentáře k článku

  1. S manžílkem jsem se začala hádat, že od té doby, co se mu začaly tvořit kouty se o mě stará méně a méně častěji. Je to asi tím, že toho po něm v práci chtějí opravdu hodně a on to čistě a jednoduše nestíhá. Zároveň mu začaly v jedné části hlavy vlasy vypadávat. To už mě začíná trochu děsit, ale snad se to brzy zlepší.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down