Rozvoj pěstování českých vánočních stromků, získávání zkušeností a nových poznatků pro své členy je hlavní náplní Sdružení pěstitelů vánočních stromků. Valná hromada se uskutečnila na zámku v Kostelci nad Černými lesy. Důležitým bodem jednání byla popularizace výpěstků z českých plantáží.
K tomuto cíli by měla přispět další inovace webových stránek, články v tisku, případně reklama v televizi aj. Na trhu se už začínají také zabydlovat nové certifikační štítky upozorňující na tuzemský původ výpěstků.
Z loňských aktivit
V loňském roce se uskutečnila odborná exkurze do Francie, Německa a Rakouska. Přínosem byla především návštěva Bavorska, tamní pěstitelé byli velmi sdílní a rádi se podělili o všechny zkušenosti. Francouzi naopak tajili informace o provozu a managementu plantáží. Velký ohlas měla návštěva pěstitelů z Dolního Rakouska, která vysoce hodnotila práci našich pěstitelů.
Plán činnosti na příští rok
Nejzávažnějším bodem jednání bylo téma potřeby popularizace a osvěta spotřeby vánočních stromků a zboží z plantáží. Důraz by měl být kladený především na hledisko ochrany přírody (obnovitelnost zdroje, recykloovatelnost, poutání CO2, poskytnutí životního prostředí a úkrytu pro živočichy, ochranu proti erozi, možnost nepotravinářské výroby na zemědělské půdě, podporu zaměstnanosti a příjmů malých zemědělců aj.).
Z dalších bodů jednání:
sdružení poskytne konečným spotřebitelům informace o údržbě a likvidaci vánočních stromků v období vánoc,
zájem ze strany pěstitelů je o trvanlivé visačky na stromky s označením tuzemského původu, které schválilo sdružení,
předplacení časopisu německých pěstitelů vánočních stromků, které doplní informace z již odebíraného časopisu americké asociace pěstitelů vánočních stromků,
zatraktivnění a rozšíření informací pro členy i širokou veřejnost pomocí informací na webové stránce (podchycení zájmu dětí, zobrazení více kontaktů na související organizace u nás i zahraničí, akce, semináře, zpřístupnění kvalitativních norem EU a USA, otevření diskusního klubu aj.),
vzhledem k absenci odborné publikace byla navrženo její vydání, tento záměr však členové nepodpořili,
návrh na uskutečnění odborné exkurze do Irska v příštím roce,
vstup do Evropské rady pěstitelů vánočních stromků, ve které jsou sdruženy národní organizace pěstitelů. Předseda sdružení Ing. Karel Michalík podotkl, že české sdružení pěstitelů vánočních stromků je jedinou profesní organizací v nově přistoupených členských zemích. Členství obnáší účast na dvou zasedáních – jarním pro jednoho zástupce z každé zemské organizace a podzimním otevřeném všem členům a placení ročního příspěvku 500 Eur,
příprava mezinárodního semináře o pěstování vánočních stromků, který by se měl uskutečnit u nás v roce 2006,
Vyhodnocení druhového pokusu, které sdružení finančně podpořilo před třemi lety. Pokusy byly založeny na pěti plantážích s druhy Abies lasiocarpa, A. nobilis, A. fraseri, A. koreana, A. veitchii.
Z diskuse
Během diskuse členové sdružení se vysoce hodnotili existenci certifikačních pásků (ve třech barvách – červené, modré a žlutozelené), které slouží k propagaci českých výpěstků. Čerpání financí z fondů EU je prakticky nedostupné, předsednictvo se z nich pokusí získat peníze na propagaci českých výpěstků (reklama v televizi) podle vzoru rakouských pěstitelů. Postoj členů k vydání publikace byl negativní, nicméně podpořili vydání sborníku z plánované mezinárodní konference.
Návštěva pěstitele z vysočiny
Před vlastní prohlídkou školky proběhla prezentace francouzské mulčovací sekačky Etesia Attila AV 95 s náhonem na zadní kola. Ta díky nízko uloženému těžišti dokáže sekat i na prudkých svazích, používá se především na údržbu ruderálních ploch. Druhým předváděným strojem byla sekačka (jednoosý nosič) Agrie s mulčovačem Humus. Oba stroje vzbudili velký zájem.
Školka existuje již od roku 1992, během uplynulých dvanácti let se skladba stromků měnila. Nejdříve začali pěstováním jedle obrovské a bělokoré, doplněnými o Piccea pungens, borovici černou a douglasku, posléze přešli na pěstování jedle kavkazské, která tvoří převahu sortimentu. V menší míře jsou vysazeny jedle bělokorá, jedle ojínělá (Abies concolor) a sortiment v pokusu. Dnes vyvstává otázka, jestli výběr tohoto druhu byl šťastným řešením. Jedle kavkazská je sice perspektivní vánoční stromek, ale na tomto stanovišti často vymrzají pupeny. Příčinou je nevhodná svahová orientace k jihu. Při přechodném oteplení především na konci zimy zde pak dochází k předčasnému rašení, následné ochlazení způsobí vymrznutí několika pupenů nebo i celého narašeného vrcholového patra. Pro pěstování jedle kavkazské je navíc vhodnější lehčí půda (hlinito-písčitá).
Z vysazeného materiálu se sklidí a prodá v průměru přibližně 50 % jedinců, záleží na dřevině a povětrnostních okolnostech. Odbyt 1,7 – 2,2 metrů vysokých stromků je realizován přes skupinu šesti odběratelů, kteří jsou cílovými prodejci.
Na práci se podílí jen rodinní příslušníci (nárazově na sklizeň a sázení). Hnojení provádí jednou ročně časně zjara kombinovaným hnojivem Hydrokomplex, protože je zde nižší obsah hořčíku.
Po výsadbě sazenic jedle kavkazské provádí první řez v šesti letech, ve stáří 8 – 10 let dochází ke sklizni. Po ní následuje frézování a vysetí zeleného hnojení, po roce odpočinku opět nová výsadba. Vysazuje se do optimálního sponu 1,2 x 1,2 m (minimálně 1 x 1).
Podle spolumajitele firmy je při tomto podnikání případný zisk zatím používaný k rozvoji a rozšiřování ploch (v této i obdobných firmách). To dokumentuje i postupný nárůst pěstebních ploch v této školce ze dvou na devět hektarů.