Valentýn po česku

Vše se mění! Politická a hospodářská situace, nakupování, vztahy mezi lidmi, ale také svátky. Dříve jsme se těšili na několik význačných dnů, které byly spojeny s dny volna – 1. máj a VŘSR. A ejhle! Nová doba přinesla i změny na tomto poli.

Vedle státních svátků přibyly i svátky ryze obchodní. Kdo z nás před několika lety věděl, kdy a proč je svátek sv. Valentýna? Také ze začátku „tento ryze americký svátek“ pěkně skomíral a málokdo mu dával naději na přežití. A dnes květinářství nestačí připravovat valentýnky, kytice či kytičky a materialistický duch svátku se přesunul i do dalších obchodů, kde srdíčkem je označeno leccos. Asi večeře připravená v mikrovlnce, darovanou na sv. Valentýna, bude jistě chutnější.
Jaká je vlastně historie oslav tohoto dne? Za válek císaře Claudia II. byla zrušena všechna manželství i zasnoubení, aby Řím získal dost vojáků. Kněz Valentýn však zamilované páry oddával tajně a císař ho proto uvrhl do vězení a nakonec za to Valentýn ještě zaplatil hlavou. Poslední vzkaz, který Valentýn před svou smrtí 14. února 269 poslal dceři vězeňského dozorce, končil prý slovy: „Od Tvého Valentýna“. Podle legendy pak nad Valentýnovým hrobem za římskými hradbami vykvetly růžové květy mandlovníku.
V některých zemích má sv. Valentýn dlouholetou tradici, u nás si oblibu teprve získává, a to zejména u mladší generace. Čím dál více mladých lidí se na začátku února připravuje, jak čtrnáctého – na sv. Valentýna – udělat radost tomu, koho mají rádi. K novodobé tradici patří rozesílání tzv. valentýnek, ale v současné technické době také rozesílání e-mailů a SMS zpráv. To je sice výhoda, protože jde všechno mnohem rychleji než poštou, ale ztrácí se jistá anonymita, kterou pravé valentýnky nabízejí.
O tom, jak je v lásce důležitá symbolika barev, bylo už napsáno nejedno pojednání a o symbolice květin, květomluvě, rovněž nepočítaně (jen jí nesmíte moc věřit, protože některé květiny a barvy poškozuje). Ptáte-li se v květinářstvích, jaká barva v tomto čase je dominantní, dostanete jednoznačnou odpověď – červená. Neznamená to ale, že květinový dárek v jiné barvě nebo barevné kombinaci bude nevhodný. Především musí být darován od srdce.
Zajímavou alternativou k červené se stávají modrá, fialová, oranžová a růžová. Například růžová vyjadřuje něžnost a radost, modrá věrnost .
Prim mezi prodávanými květinami stále hraje růže, která je odedávna považována za královnu květin, symbol krásy a lásky. Málokdo však ví, že růže patří mezi nejstarší pěstované rostliny. V asijských zahradách se pěstovaly už před 5000 let.
Rudá růže znamená miluji tě, žlutá vyjadřuje radost, oranžová a korálová touhu. Přesto, že sortiment růží je nesmírně široký a na trhu je velké množství odrůd, které se liší barvou, tvarem a velikostí květů, šlechtitelé stále pracují na nových a nových novinkách. Vede je snaha, někdy možná až posedlost, vyšlechtit odrůdy ještě nevídanější než ty, které už se prodávají. Jednou z takových je například tmavě červená ’Black Baccara’, která má okvětní lístky jako ze sametu. ’Black Beauty’ je zase téměř černá, z červeně kvetoucích růží vyniká například odrůda ’Grand Gala’. Zajímavá ’Hocus Pocus’ je fialovohnědá růžička, která má na okvětních lístcích žluté proužky.
Na druhém místě v oblibě se umístil tulipán. Je to nadčasová květina, která se dá použít do klasických vazeb a zároveň se s ní dají dělat doslova zázraky, takže výsledná kytice může být ultramoderní. Například Holandsko má jako svůj státní symbol květ tulipánu. První cibulky tulipánů se dostaly do Holandska před pěti stoletími, to znamená v 16. století, ale ve 20. letech století sedmnáctého vypukla doslova tulipánová horečka. Popularita těchto květin stále rostla, až se tulipán stal holandským národním symbolem. Jeho oblíbenost se však neprojevila jen politicky. Podobně jako krásné ženy inspiroval tulipán také mnoho malířů. A důkladně se o něj zajímali vždy také pěstitelé. Proto jsou dnes tulipány k dostání v těch nejfantastičtějších barvách a tvarech květů.
Pokud chceme tulipány věnovat jako dárek ke sv. Valentýnu, je dobré květiny hned jak je přinesete domů, třeba ještě zabalené, ponořit do nádoby s vodou, aby ji mohly plně nasát, odřízněte asi dva centimetry stonků a květiny vložte do vázy s čistou vodou. Tulipány vydrží déle svěží, pokud do vody přidáte výživu pro řezané květiny.
U nás klasickou dárkovou květinou je gerbera, která se až do 19. století šlechtila ve Velké Británii. V současné době se nejintenzivněji šlechtí a pěstují v Holandsku. Pojmenována byla po německém sběrateli rostlin Traugottu Gerberovi. Gerbery se pěstují v mnoha barevných variantách. K dostání jsou červené, růžové, žluté, oranžové, lososové, bílé a smetanové, existují však i dvoubarevné.
Pokud jde o paletu barev, možná trochu netradiční se může zdát použití typicky jarní květiny jakou je modřenec, který přitahuje pozornost zajímavým tvarem a barvou květů a také jejich vůní. Modřenec velmi dobře vynikne v menší kulovité váze nebo vyšším džbánku s úzkým hrdlem. I když se podle jména může zdát, že květy modřence mají pouze modrou barvu, není to tak. V poslední době je možno je sehnat v barvě bílé.
Mezi luxusní a exotické květiny patří anturie, která je vhodná pro aranžmá, v němž představuje ústřední motiv. Pokud se použije nápadný tvar anturie ve spojení s romantickými květinami, jako jsou například růže, dosáhne se silného kontrastu. Zajímavý květ nabízí mnoho různých způsobů použití. Je možné je naaranžovat například volně s kroucenými větvičkami ozdobných dřevin. Tím se získá vzdušné a křehké aranžmá. Jasně červená anturie se může vhodně kombinovat se světlejšími odstíny barev, především s růžovou.
Paletu květin, které nejsou ideální pouze pro vánoční aranžmá, ale velmi dobře se hodí i na Valentýna, doplňuje hvězdník. Díky velkému počtu květů na stonku lze i s malým počtem květin vytvořit bohatou kytici.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *