Valašské Klobouky na Zlínsku chystají výsadbu trvalek, keřů a stromů

Valašské Klobouky na Zlínsku chystají výsadbu trvalek, keřů a stromů. Nová zeleň se objeví na několika místech Cyrilometodějské a Brumovské ulice, tedy podél hlavního silničního tahu městem. Výsadbu radnice připravuje také v okolí smuteční síně. Náklady činí 3,8 milionu korun, je v nich zahrnuta jak územní studie sídelní zeleně, tak i projektová dokumentace, výsadba a následná tříletá péče. Dotace z operačního programu Životního prostředí pokryje 85 procent částky, sdělila dnes ČTK mluvčí radnice Lenka Zvonková.

V první fázi zahradníci vysadí v příštích dnech trvalky a keře. Na podzim budou pokračovat sázením stromů. "Jedná se o dosud největší obnovu veřejné zeleně, kterou jistě uvítají obyvatelé i návštěvníci. Zelené plochy bez využití se promění v upravená a kvetoucí místa, která budou přínosem pro klima a vzhled města. Vysadí se více než 100 listnatých stromů, 300 solitérních a dalších 700 nízkých keřů, bezmála 4000 kusů pokryvných rostlin a na 8500 kusů trvalek a cibulovin," uvedla starostka Eliška Olšáková (nez.).

Do podzimní výsadby stromů se budou moci zapojit zájemci z řad veřejnosti. "Plánujeme, že v Brumovské a Hřbitovní ulici přizveme k účasti také občany. Zájemci, kteří by rádi například při nějaké své příležitosti symbolicky vysadili strom, se nám mohou už teď hlásit na podatelně městského úřadu a v infocentru. Podle postupu prací budeme konkrétní termín upřesňovat," doplnila starostka.

Druhová skladba vysazované zeleně počítá s lípami, ořešáky, javory nebo buky. Z keřů se v ulicích téměř pětitisícového města objeví zimolez, brslen nebo svída, z trvalek šalvěj, třapatka nebo řebříček. Na jaře vykvetou cibuloviny jako tulipány, narcisy a okrasné česneky.*

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down