17.06.2022 | 02:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

V ulicích Kroměříže přibylo přes 50 nových stromů a tisíce keřů a květin

Kroměřížská radnice vysadila v ulicích více než 50 nových stromů, 2210 keřů a přes 10 000 růží, trvalek, cibulovin a trav. Zvelebila vnitroblok v ulici U Sýpek, v ulici Gen. Svobody a na sídlišti ve vnitroblocích Axmanova, řekl dnes novinářům místostarosta Vít Peštuka. Město počítá také s doplněním mobiliáře v lokalitách U Sýpek a Axmanova.

Ulice Gen. Svobody je důležitou spojnicí mezi centrem města a Květnou zahradou, která je na seznamu památek UNESCO. Podle vedoucí radničního odboru regionálního rozvoje Simony Prečanové navazuje výsadba zeleně v ulici na v minulosti dokončenou výsadbu na náměstí Míru, díky čemuž vznikl moderní vizuální koncept zeleně. „V této lokalitě bylo vysazeno 13 Hillierových slivoní, výsadbu doplnila jedna lípa. Pásy zeleně byly osazeny tavolníky a trvalkami, například tulipány, sasankami, barvínkem, konvalinkami a zvonky. V křižovatce s ulicí Soudní byl založen záhonek s travinobylinnou směsí a letničkami,“ uvedla.

V ulici U Sýpek město vysadilo 11 stromů, například třešeň ptačí, javor mléč, jeřáb břek nebo javor babyka. Upravované plochy tam nechalo osadit i záhony keřů a trvalek, jako jsou růžové keře, bergenie, jarmanka a množství cibulovin. Dominantou lokality jsou odpočinková hnízda se stoly a lavičkami obklopená vysazenými květinami a luční trávník.

Na sídlišti Axmanova je 27 nových stromů, a to jeřáby, muchovníky, střemcha, habr a další druhy. „Výsadba byla opět doplněna živým plotem, tavolníky, solitérními šácholany, růžemi a dalšími. V této lokalitě byly také přesunuty stávající herní prvky a prostory mezi bytovými domy byly vybaveny mobiliářem tak, aby obyvatelům sloužily k setkávání a odpočinku,“ doplnila Prečanová.

Na úpravy zeleně získala radnice zhruba 2,6 milionu korun z evropského operačního programu Životní prostředí. Radnice se na úpravách podílí částkou asi 465 000 korun. Město již letos na jaře v jiných lokalitách vysadilo více než 2300 stromů a stovky keřů, část s pomocí žáků kroměřížských základních škol. Nová zeleň se objevila na rušných místech, jako jsou Velké náměstí, náměstí Míru a Moravská ulice, ale také na vrcholu kopce Barbořina, kde radnice dokončila Naučnou stezku veverky Čiperky.*

Zdroj: ČTK

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down