15.09.2022 | 02:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

V Troji na Vinici sv. Kláry proběhne už tento víkend tradiční vinobraní

Už tento víkend 17. a 18. září ožije Vinice sv. Kláry, která je součástí Botanické zahrady hl. m. Prahy, tradičním vinobraním. Ta se tu konají už od roku 2004. Během akce se představí místní vinařská produkce, která zahrnuje kvalitní odrůdová vína a cuvée, doplněná o novinku letošního roku – trio šumivých vín. Kromě produktů z Vinice sv. Kláry bude možno ochutnat i nabídku dalších českých a moravských vinařů, vinobraní se zúčastní dvanáct vinařství. Nalévat se zde bude samozřejmě také burčák, a to až na devíti místech. Atmosféru doladí bohatý hudební program a výborné jídlo. Zájemci se také mohou během komentovaných prohlídek blíže seznámit s místním vinohradem. Vstupné na vinobraní je 250 Kč, v ceně je kromě expozic botanické zahrady i sklenička na víno nebo kelímek NickNack.

Botanická zahrada v Troji se jako jedna z mála botanických zahrad na světě může pyšnit vlastním produkčním vinohradem a kolekcí vlastních vín. „Naše vinice nabízí celou škálu kvalitních odrůdových vín, jako je Ryzlink rýnský, Müller Thurgau, Rulandské šedé, Tramín červený, Modrý Portugal, a její vlajkovou lodí je špičková odrůda Rulandské modré. Kromě odrůdových vín návštěvníci mohou ochutnat i naše cuvée a také novinku letošního roku – naše vlastní šumivá vína, pro která jsme využili právě Rulandské modré a Modrý Portugal. Na vinobraní samozřejmě nebude chybět ani čerstvý burčák. Jelikož v současné době probíhá rekonstrukce historického viničního domku, vinobraní se bude odehrávat v části vinice a zejména pak v areálu expozice Ornamentální zahrady a v okolí Vinotéky sv. Kláry, která se zde dočasně nachází. Rád bych požádal všechny příchozí, aby respektovali, že se jedná o zelené expozice botanické zahrady, kde se může nacházet i řada vzácných rostlin,“ říká Bohumil Černý, ředitel Botanické zahrady hl. m. Prahy.

Burčák, víno, zábava a zpěv

Návštěvníci se kromě nabídky bílých a růžových vín ročníku 2021 a červených vín ročníků 2017 a 2018 mohou těšit na bílý burčák z odrůdy Müller Thurgau a červený burčák z odrůdy Modrý Portugal z místní vinice. Tento sortiment doplní produkty dalších českých a moravských vinařů, jako je například Vinařství Konečný, Víno Maděryč, Vinařství Hrozínek, Víno Kutná Hora, Vinařství Pavel Chorouš, Mikrosvín Mikulov a další.

Při vinařských oslavách nemůže kromě vína chybět ani dobré jídlo a bohatý hudební program. Se sklenkou v ruce se návštěvníci v sobotu mohou zaposlouchat do rytmu funku v podání Funk Corporation, zazpívat si s českou písničkářkou Lucií Redlovou nebo relaxovat při poslechu poetické hudby kapely Vnitrublok. V neděli se o zábavu postará nekonvenční vokální sextet OffBeat Orchestra, kapela Bítoff nebo netradiční, trochu punková dechovka Šoulet. Příchozí pobaví i harmonikářka Lucie Doušová, mohou si nakoupit a přispět na dobrou věc v Hvězdném bazaru nebo zabavit děti při poučných Vínohrátkách organizovaných vzdělávacím oddělením botanické zahrady. Celkovou atmosféru doladí mediální partner vinobraní – Rádio Blaník.

Šumivá novinka z Vinice sv. Kláry

Do nabídky vín z Vinice sv. Kláry přibyla v letošním roce šumivá vína, která byla vyrobena ve spolupráci s firmou Proqin Velké Němčice klasickou metodou kvašení v lahvi. Tato vína zrála v lahvi po dobu 15 měsíců. Šumivá vína z naší vlastní produkce jsme zařadili do nabídky poprvé. Jedná se o dva sekty z odrůdy Rulandské modré (Pinot Noir), a sice bílé víno z modrých hroznů – Blanc de Noir, klasifikované jako brut nature, a také brut šumivé rosé. Tyto sekty doplňuje suché rosé z odrůdy Modrý Portugal,“ popisuje Vladimíra Egertová, vedoucí Vinice sv. Kláry. Šumivá vína byla vyrobena v limitovaném množství a cena lahve o obsahu 0,7 l je 590 Kč.

Jak na vinobraní?

Aby si milovníci vína mohli vinobraní skutečně užít, měli by na Vinici sv. Kláry dorazit pěšky, případně hromadnou dopravou. Možnosti parkování na parkovišti u vstupu od sídliště Bohnice budou omezené. Nejsnazší a nejrychlejší cesta bude autobusem 112 z Nádraží Holešovice k pokladně botanické zahrady u autobusové zastávky Kovárna. Do centra dění se pak zájemci dostanou přes vinohrad. Další variantou je využití MHD do zastávky Na Pazderce a vstup od sídliště Bohnice. Všechny samoobslužné vstupy budou v době konání vinobraní uzavřené. Základní vstupné na akci je 250 Kč, děti zaplatí 150 Kč. V této ceně je zahrnut vstup do botanické zahrady, skleníku Fata Morgana, prohlídka vinohradu a expozice výroby vína s průvodcem a sklenička na víno či kelímek NickNack. Vstupenky na vinobraní lze zakoupit on-line na https://eshop.botanicka.cz/. Návštěvníci, kteří si zakoupí elektronické vstupenky, se vyhnou frontám u pokladen botanické zahrady.

Zdroj: Botanická zahrada hlavního města Prahy*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down