16.02.2023 | 05:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

V Rokycanech začaly dlouho plánované úpravy Husových sadů a Kalvárie

Rokycany zahájily dlouho plánované úpravy Husových sadů a Kalvárie, nejvýznamnější a nejrozsáhlejší plochy veřejné zeleně ve městě. Území, známé spíš pod názvem Stráň, bude mít nové cesty, lávky a mobiliář. Město především obnoví velkou lávku přes rokli u hřbitova. Práce za 18,9 milionu korun by měly být hotovy v březnu 2024, zatím se začalo s kácením dřevin, řekl dnes ČTK starosta Tomáš Rada (Rokycanští patrioti).

S přípravou revitalizace území v severní části města o rozloze 23 hektarů začalo město v roce 2015. "Husovy sady a Kalvárie jsou ojedinělým územím s vysokým rekreačním, urbanistickým i ekologickým potenciálem. Svahy Husových sadů s porosty se skalnatými výstupy vytváří kulisu celé severní části města. Již od roku 1895 bylo územím vybaveným parkem s množstvím vycházkových tras, altány a vyhlídkami. Z původních úprav se dodnes zachovala cestní síť a stopy původních objektů," popsal Rada.

V polovině února začalo město zatím s kácením dřevin, doplnil místostarosta Jiří Sýkora (ANO). "Revitalizace zahrnuje vybudování nových komunikací a zpevněných ploch, velkou lávku přes rokli u hřbitova, malou lávku nad koupalištěm u ulice Nad Strání a lávku pod vyhlídkou nad fotbalovým stadionem. Chybět nebude drobná architektura, nové lavičky, odpadkové koše a informační tabule nebo vegetační prvky. Počítá se také s přemístěním prvního zastavení křížové cesty na Kalvárii," doplnil Sýkora. V celém území budou atypické sedací prvky z masivního dřeva a odpadkové koše.

Většina nových cest bude mít povrch z mechanicky zpevněného kameniva. Vybrané úseky u vstupů do parku a cesta na Kalvárii budou dlážděny lomovým kamenem a část u Litohlavského mostu žulovými kostkami. Vzhledem k významu území musel materiál na povrch cest schválit odborník na paleontologii. U většiny nových cest tak nelze používat cizorodé materiály jako beton, asfalt, ocel a další. Jsou přípustné jen na paleontologicky nevýznamných místech. Lokalita je totiž součástí přírodní památky Rokycanská stráň, jejímž posláním je zabezpečení nalezišť prvohorních ordovických zkamenělin a jejich ochrana před neodborným sběrem.

Zásadní stavbou bude nová velká lávka pro pěší přes rokli poblíž hřbitova. Bude 22,5 metru dlouhá a 1,5 metru široká. Malá lávka poblíž ulice Nad Strání bude dlouhá 7,5 metru, další desetimetrová nová lávka vznikne také v prudkém svahu pod vyhlídkovou terasou. "Součástí rekonstrukce je i kácení vybraných dřevin, a to zejména v prostoru křížové cesty na Kalvárii, u velké vyhlídky v Husových sadech, u cesty k letišti, v místě nové lávky přes rokli a u vstupu za Litohlavským mostem. Dojde také k výsadbě 14 nových stromů. Na malé vyhlídce vznikne zvýšený kamenný záhon osázený trvalkami a travinami," dodala Lucie Stehlíková, která má na starost správu městské zeleně.*

Zdroj: ČTK

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down