16.01.2024 | 03:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

V římském kmínu z Albertu bylo 11 pesticidů v nadlimitním množství

V mletém římském kmínu, který prodával řetězec Albert, našla Státní zemědělská a potravinářská inspekce 11 druhů pesticidů v nadlimitním množství. Podle mluvčího inspekce Pavla Kopřivy jde o naprosto mimořádné zjištění, uvedl v tiskové zprávě.

Konkrétně šlo o kmín pod názvem Heera Cumin Powder Premium Quality ve stogramovém balení a datem minimální trvanlivosti do konce prosince 2025. Dovozcem potraviny původem z Velké Británie je ostravská firma DIMI Trade. S ní a s Albertem zahájí inspekce správní řízení o uložení pokuty, inspekce také nařídila okamžité stažení z prodeje.

Jedenáct druhů pesticidů

Více pesticidů pěstitelé používají obvykle kvůli tomu, aby se vyhnuli překročení limitu u jednoho z nich. Pro souhrnné množství pesticidů totiž limit stanovený není. V tomto případě však došlo k překročení limitů u 11 druhů pesticidů. Nejvíce byl překročen limit pro chlorpyrifos, u kterého je limit 0,01 miligramu na kilogram, přitom ho v kmínu bylo 0,16 miligramu. Podobně byl překročen limit u látky nazvané tricyclazole. Limit je 0,05 miligramu, skutečné množství bylo 0,74 miligramu.

Zdroj: ČTK*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down