26.05.2022 | 05:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

V Olomouci budou k vidění masožravé rostliny z různých koutů světa

Život masožravých rostlin ukáže chystaná výstava Živé pasti, kterou mohou lidé od 2. do 12. června navštívit ve sbírkových sklenících v olomouckých Smetanových sadech. K vidění budou například dvacetileté a více než metr vysoké rostliny, masožravé liány s velkými pastmi anebo unikátní sbírka vodních masožravek, sdělil ČTK mluvčí Výstaviště Flora Michal Poláček.

Podobu letošní výstavy má nově ve spolupráci se zahradnickým oddělením Výstaviště Flora Olomouc na starosti zkušená pěstitelka a odbornice na masožravé rostliny Markéta Aubrechtová. Návštěvníci v expozici najdou například vzrostlé exempláře masožravých rostlin rodu špirlic s výškou přesahující jeden metr anebo kolekci masožravých rosnatek. V ní budou k vidění trpasličí rosnatky i jedna z největších rosnatek na světě – rosnatka královská.

"Pro letošní ročník výstavy Živé pasti se podařilo získat také velmi cennou vodní masožravou rostlinu aldrovandku měchýřkatou. K vidění budou i vzácné pralesní rosnatky z Austrálie, masožravé liány láčkovky s velkými pastmi a další raritní rostliny. Bude to skutečně velká a zajímavá podívaná," podotkl vedoucí oddělení sbírkových skleníků na Výstavišti Flora Olomouc Pavel Souček. Výstava Živé pasti bude prodejní, návštěvníci mohou k rostlinám získat i cenné rady pro jejich pěstování.

Mnohé masožravky rostou běžným přízemním způsobem života, jiné ve vrstvách mechu v korunách stromů. Mnoho druhů vegetuje pod vodou a některé mají své pasti uložené rafinovaně v zemi. Všechny pasti jsou určené k lapání hmyzu, ale mohou v nich skončit i drobní obratlovci. V Česku roste 13 původních druhů masožravých rostlin a dva kříženci, některé dokážou pozřít i drobné mušky.*

Zdroj: ČTK

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down