07.06.2021 | 07:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

V Německu startují nové projekty zaměřené na udržení obsahu humusu v půdě

Německé federální ministerstvo pro výživu a zemědělství (BMEL) implementuje další opatření v oblasti zpomalení změny klimatu. Budou zahájeny nové modelové a demonstrační projekty zaměřené na udržení obsahu humusu v půdě.

Německé federální ministerstvo pro výživu a zemědělství zahájilo fázi žádostí o účast na průkopnickém modelu a demonstračním projektu nazvaném „Udržení stávajícího obsahu a navýšení podílu humusu v zemědělsky využívaných půdách“. Spolková ministryně zemědělství Julia Klöcknerová tak implementuje důležitou část desetibodového balíčku opatření ministerstva pro větší ochranu klimatu v zemědělství.

Julia Klöcknerová k tomu uvedla: „Půdy jsou cenným přírodním zdrojem. Nahromadění humusu v zemědělsky využívaných půdách hraje důležitou roli při ukládání oxidu uhličitého, a tím i při ochraně klimatu. Obzvláště chci podporovat tyto přírodní depozity. Proto již nyní zahajujeme naše modelové a demonstrační projekty.“

Cílem těchto projektů je zavést inovativní a dlouhodobá opatření k udržení a navyšování obsahu humusu v půdě na zúčastněných farmách. Tato opatření jdou nad rámec současné zemědělské praxe. Rozmanitost provozních struktur a regionálních podmínek zastoupených v Německu by měla být zmapována v několika modelových regionech. Společnosti si mohou vybrat možná opatření z našeho katalogu. Patří sem například víceletá střídání plodin, pěstování plodin zvyšujících podíl humusu v půdě, jako jsou hluboce kořenící luštěniny, nebo integrace agrolesnických systémů, živých plotů a remízků.

Humus v zemědělských půdách má velký význam pro všechny jejich funkce, jako je půdní život a úrodnost půdy, vodní bilance, dostupnost živin nebo snižování eroze. Humus v půdě ukládá zejména velké množství uhlíku z oxidu uhličitého dříve vázaného rostlinami.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down