V Mendelově rodišti na Novojičínsku vysadí dobrovolníci alej 200 hrušní

V rodišti zakladatele genetiky Gregora Johanna Mendela v Hynčicích, nynější části Vražného na Novojičínsku, vysadí v sobotu dobrovolníci alej 200 hrušní. Půjde o hrušně starých, hlavně regionálních odrůd, ale v aleji budou i odrůdy původem z celé Evropy, sdělil mluvčí Nadace Partnerství David Kopecký.

„Hrušně byly zvoleny proto, že existuje příběh o tom, jak si Mendel z Brna psal o rouby hrušky Gansbirne, která rostla u jeho rodného statku. Volbu ovlivnilo i to, že hrušeň tu spolu s dubem patří snad k jediným stromům, které nejsou napadány invazivním jmelím bílým," uvedl autor projektu Ivan Bartoš z Českého svazu ochránců přírody Studénka.

Vražné letos oslavilo 200. výročí Mendelova narození. Při té příležitosti se podávalo také jeho oblíbené jídlo, husa na hruškách. Tehdejší starostka Vražného Gabriela Grzegorzová řekla, že právě tento pokrm byl důvodem, proč Mendel svým synovcům o rouby hrušní starých odrůd z Hynčic psal.

Výsadba stromů nedaleko Mendelovy rodné usedlosti přijde na více než 750 000 korun. „Výsadba bude spojena s názornými ukázkami i povídáním o starých odrůdách hrušní. Celkem vysadíme 86 nejrůznějších odrůd,“ uvedl Bartoš. ČSOP Studénka bude v dalších letech dohlížet na péči o stromy, výchovné řezy a roubování hrušňových odrůd.*

Zdroj: ČTK

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down