02.12.2021 | 10:12
Autor:
Kategorie:
Štítky:

V Libereckém kraji se sází nejvíc stromů u silnic v zemi, brzdí to ale vlastníci

V Libereckém kraji se sází nejvíc stromů kolem silnic a cest v zemi. Podle údajů, které dnes zveřejnilo ekologické sdružení Arnika, tak loni v kraji přibylo přes 5000 stromů, což je 4,5krát víc, než jich silničáři vykáceli. Liberecký kraj dává každoročně do ošetření, obnovy a výsadby stromořadí miliony korun. Obnově alejí a nové výsadbě někdy brání vlastníci pozemků podél silnic, ale také nedostatek sazenic na trhu, řekl dnes ČTK ředitel Krajské správy silnic Libereckého kraje Jan Růžička.

Při rekonstrukci silnic či údržbě alejí se podle Růžičky často ukáže, že původní alej byla na soukromém pozemku a vlastník se proti její obnově postaví. "V takovém případě děláme náhradní výsadbu tam, kde jsme si jistí, že jsme na svém, nebo se dohodneme s obcemi," doplnil. Pomalá obnova stromořadí je podle něj často způsobená také nedostatkem sazenic na trhu ve druhé polovině roku, sázení tak musí počkat do dalšího roku. "Nechceme stromy vozit někde z Belgie, chceme stromy od nás, maximálně z Polska," dodal ředitel správy silnic.

Liberecký kraj dal v posledních letech do obnovy alejí téměř 17 milionů korun, výrazně pomohly evropské dotace z Operačního programu Životní prostředí. "Ještě před pěti lety jsme nevycházeli v hodnocení některých ekologických organizací zrovna nejlépe. Za start nového postoje k zeleni u krajských silnic považuji česko-polský projekt Od zámku Frýdlant po zámek Czocha, ve kterém se nakonec podařilo nastavit efektivní model přístupu k alejím a jejich obnově," řekl hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj).

Ošetření alejí či nové výsadby se tak dočkaly v minulých letech nejen silnice na Frýdlantsku, obnovu mají za sebou také aleje z Kamenického Šenova na Slunečnou nebo lipové stromořadí v Malé Skále. Podle Růžičky se často obnovují také ovocné aleje tam, kde zbylo jen pár polouschlých stromů. Podél cest v kraji tak přibyly desítky třešní, hrušní, jabloní či švestek. Nové ovocné stromořadí chce kraj příští rok vysázet třeba kolem silnice ze Žďárku na Odolenovice. Původní alej museli silničáři před dvěma lety kvůli špatnému stavu vykácet. Nově budou stromy jen na jedné straně, na druhé straně je soukromý pozemek.

Podle sdružení Arnika se situace zlepšuje celorepublikově a vysázených stromů přibývá. Loni v Česku kolem krajských cest zmizelo 16.911 stromů a nahradilo je 14.960 nových stromků, třetinu z nich ale silničáři vysázeli jinde, než je vykáceli. Mimo Libereckého kraje sázeli víc stromů než káceli také ve Zlínském a Olomouckém kraji, naopak nejhorší je situace v Pardubickém kraji, kde na téměř šest poražených stromů připadá jeden nově vysazený.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down