02.11.2021 | 10:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

V Letonicích vznikne další aquaponická farma na zeleninu a chov ryb

V Letonicích na Vyškovsku má vzniknout další velká aquaponická farma brněnské firmy Future Farming. Pěstovat zde chce především různé druhy salátů a počítá i s chovem ryb. Ročně má farma o velikosti jednoho hektaru produkovat 1,2 milionu tun potravin a její výstavba bude stát 300 milionů korun. S otevřením se počítá v roce 2024. Stavba má ambici být vzorovou farmou pro budoucnost a má být řízená technologií, která bude sama sledovat důležité parametry a automaticky řídit procesy potřebné pro ideální růst rostlin a chov ryb, uvedl v tiskové zprávě Martin Procházka z firmy Future Farming.

Součástí farmy bude velký skleník, v němž se bude vertikálně po celý rok pěstovat zelenina, zejména saláty a bylinky, případně microgreens, tedy zelenina sklízená v rané fázi vývoje. Denně se počítá se sklizením 10.000 kusů zeleniny. Stejně jako na ostatních farmách se bude zelenina sklízet s kořeny, což prodlužuje čerstvost.

V hale vedle skleníku se budou chovat teplomilné ryby, roční produkce má být okolo 500 tun. Hlavním chovaným druhem je sumeček africký, jehož výhodou je absence šupin a minimum kostí. Systém je provázaný, neboť ryby dodávají živiny rostlinám, zatímco rostliny kořenovým systémem čistí vodu.

Firma vznikla v roce 2018 a zatím provozuje první ze tří bloků farmy v Brně-Dolních Heršpicích, další dva mají být v provozu příští rok. Další farmu staví u Bratislavy a měla by být v provozu v roce 2023. Aquaponie spočívá v tom, že se rostliny pěstují ve vodě a také vertikálně nad sebou, čímž se využije výška skleníku. Pěstování se obejde bez chemie a rizikem jsou škůdci, nemoci či plísně.

Firma má také v Kalech na Brněnsku vědecko-výzkumné aquaponické centrum.

Zdroj: ČTK*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down