V lesích MENDELU jsou v provozu dvě nová sportoviště pro cyklisty

Smlouvu o zřízení a provozování cyklotrailů v lesích Mendelovy univerzity (MENDELU) uzavřel Školní lesní podnik Masarykův les Křtiny (ŠLP Křtiny) se spolkem Zamilectrejls spravujícím sportoviště pro horská kola (MTB cyklistika) v lokalitě Zamilovaného hájku a se sdružením Freestyle pro Brno, pod nějž spadá nedaleký Dirtjump Zamilec. Obě sportoviště se nachází v blízkosti Brna, na území městských částí Řečkovice a Královo Pole. Smlouvy stanovující práva a povinnosti subjektů jsou uzavřeny na dobu deseti let.  

ŠLP Křtiny zhruba před dvěma roky oslovil bikery, kteří v lokalitě Zamilovaného hájku vybudovali nelegální cyklotraily, a nabídl jim spolupráci na jejich zlegalizování: „Rozhodli jsme se vyjít vstříc brněnským fandům „hlavanehlavacyklistiky“ a zlegalizovat dva traily v oblasti Zamilovaného hájku a lesů nad ním, které se nachází na vranovském polesí školního lesního podniku,“ přibližuje situaci Petra Packová, koordinátorka smluvní dohody.

Sportoviště pro MTB cyklistiku s deseti tratěmi různé obtížnosti v Zamilovaném hájku pod střelnicí spravuje spolek Zamilectrejls: „Chtěl bych poděkovat hlavně MENDELU, potažmo ŠLP Křtiny, za perfektní přístup a pomoc při legalizaci tohoto sportoviště. Sportoviště bude sloužit všem lidem, které baví jezdit na kole a sem tam si i skočit. V budoucnu se zde budou pořádat kroužky výuky MTB cyklistiky pro děti a také závody ve sjezdu,“ okomentoval za spolek dohodu Dominik Fiala.

Druhým zlegalizovaným cyklosportovištěm se stanovenými pravidly provozu je Dirtjump Zamilec, sportoviště pro různé druhy freestyle cyklistiky (BMX kola) a horská kola: „Spolupráce s ŠLP byla bezproblémová, nejvíce nám k realizaci pomohla paní Packová, s kterou jsem vše konzultoval a postupoval podle jejího doporučení. Dirtjump Zamilec není určen pouze pokročilým jezdcům. Na své si zde přijdou i začátečníci, pro které tu bude malý pumptrack a skoky jednoduššího typu,“ zhodnotil spolupráci a provoz správce Dirtjump Zamilec Bohuslav Švéda.

Uzavřená smlouva mimo jiné upravuje povinnosti provozovatelů sportovišť v případě poškození dřevin kolem stezky, osazení informačními tabulemi o podmínkách provozu, vymezuje časový rámec, kdyby stezka neměla být využívána, aby zvěř měla dostatečný klid k pastvě či upravuje postup v situacích, kdy v dotčených lokalitách ŠLP Křtiny potřebuje vykonávat právo myslivosti, těžební práce či jinak hospodařit.

Terénním úpravám tratí předcházela v zimních měsících těžba nebezpečných stromů: „Proběhla zde rozsáhlá těžba suchých a polosuchých stromů a výchovné zásahy, které les potřebuje. Tím jsme zároveň připravili bezpečné podmínky pro návštěvníky zlegalizovaných tratí,“ upřesnil Ivo Březina, vedoucí polesí Vranov.* 

Zdroj: LF MENDELU

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down