19.06.2022 | 11:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

V Krkonoších se šíří lupina, jde o invazní druh a ohrožuje horské louky

Správa Krkonošského národního parku (KRNAP) vyzývá k boji proti invaznímu druhu, lupině mnoholisté. Tato rostlina, známá také jako vlčí bob mnoholistý, je původem ze Severní Ameriky a představuje pro krkonošské luční druhy značné riziko, informoval mluvčí Správy KRNAP Radek Drahný. Lupina mnoholistá kvete od června a její bohatá květenství plodí velké množství semen s vysokou klíčivostí. V Česku je klasifikována jako invazní druh, který poškozuje ekosystémy.

„Dospělé rostliny jsou mohutného vzrůstu a vytvářejí rozsáhlé zapojené porosty. V symbióze s hlízkovými bakteriemi dokážou obohacovat půdu o dusík a měnit tak živinové poměry v půdě vyhovující rumištním druhům, jako je například kopřiva nebo šťovík. Lupina produkuje vysoké množství semen a tvoří husté porosty,“ uvedl Drahný. Invazní rostliny jsou charakteristické tím, že se snadno šíří. Podle Správy KRNAP v Krkonoších lupiny přibývá, nemá v regionu přirozené nepřátele a jako agresivní invazní druh škodí rostlinám, které jsou v Krkonoších původní.

„Lupina se bohužel vyskytuje i na krkonošských loukách. Postupně vytlačuje původní luční druhy. Pro krkonošské louky představuje závažné riziko. Bohužel není v možnostech Správy KRNAP sekat lupinu včas všude tam, kde se rozšířila. Prosíme proto o pomoc vlastníky luk a hospodáře,“ uvedl Drahný. Šíření lupiny podle něj může omezit včasná seč. „Lupinu je třeba sekat nejdéle v době, kdy začne kvést, aby nemohla vytvořit semena,“ uvedl Drahný.

Správa KRNAP také žádá o jakékoli informace o výskytu lupiny či dalších invazních rostlin v Krkonoších. „Když na svých túrách jako návštěvníci hor uvidíte kvetoucí lupinu, klidně si ji utrhněte, pomůžete krkonošské flóře. Pozor ale na lupinu odkvetlou se zralými semeny, abyste naopak nepřispěli k jejímu dalšímu šíření,“ apeloval Drahný na návštěvníky hor.

Pro likvidaci invazních rostlin vznikl mimo jiné projekt Obnovný management krkonošských luk, operační program Životní prostředí. Lupina mnoholistá je bobovitá rostlina výrazně modré nebo fialové barvy. K jejímu omezení vyzývají každoročně i ochranáři v jiných regionech ČR.*

Zdroj: ČTK

Foto wikipedia.cz

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down