06.11.2021 | 08:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

V Hustopečích a okolí dnes stovky lidí ochutnávaly víno od místních vinařů

Mezi vinařskými sklepy v Hustopečích, Zaječí, Přítlukách a Rakvicích se dnes za slunečného počasí procházeli návštěvníci 28. ročníku Festivalu otevřených sklepů. Především z Prahy, středních Čech a jižní Moravy jich přijelo zhruba 1500 a většina z nich přespí i do festivalové neděle, kdy ochutnávání vín a místních pokrmů pokračuje. Letos se otevřelo 33 sklepů a vinaři mají připravených 450 vzorků, řekla ČTK mluvčí akce Kamila Vlčková.

Hustopeče a okolí patří do velkopavlovické vinařské podoblasti. Zdejší krajina je srdcem produkce červených vín na Moravě. "Jsme rádi, že přijelo tolik lidí. Na jaře jich bylo asi jen 700, před covidem jich jezdívalo okolo 2000. Vinaři jsou spokojení a lidé taky, chodí mezi sklepy a ochutnávají," popsala atmosféru festivalu Vlčková. Aby se lidé dostali ke všem vínům, která si naplánovali, jezdí mezi obcemi v pravidelných intervalech festivalové autobusy.

Vlčková také zmínila, že i když lidé museli doložit test na covid, očkování či prodělání nemoci, obešla se tato novodobá povinnost bez jakýchkoliv potíží a konfliktů. "Lidé s tím počítali dopředu," poznamenala mluvčí.

Festival se koná dvakrát ročně, na jaře a na podzim, a pomáhá vinařům zpřístupnit svoji produkci a nabídnout ji zákazníkům, kteří si mohou ochutnané víno v případě zájmu koupit. Přivádí také hosty do ubytovacích kapacit v daných obcích a okolí. "Většina lidí si koupí vstupenku i s ubytováním. Dlouhodobě jezdí nejvíce lidé z Prahy a středních Čech, na třetím místě bývají obvykle obyvatelé jižní Moravy. Na dalších místech se střídají ostatní kraje, většinou ty, z nichž je na jižní Moravu blízko," uvedla Vlčková.

Každý ročník se koná v jiné podoblasti, které jsou na Moravě čtyři. Vedle velkopavlovické je to ještě slovácká, znojemská a mikulovská. Další ročník bude v dubnu příštího roku na Strážnicku, tedy ve slovácké podoblasti.

Zdroj: ČTK*

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down