26.10.2023 | 05:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

V dotačním programu Olomouckého kraje zaměřeném na stromy uspělo 30 žadatelů

Více než třicet žadatelů uspělo v novém dotačním programu zaměřeném na výsadbu stromů podél cest, zeleně v krajině i péči o památné stromy a aleje, který letos v létě vyhlásilo olomoucké hejtmanství. Na tyto dotace vyčlenilo bezmála 1,5 milionu korun. V krajině díky tomu přibudou desítky stromů. ČTK to dnes sdělil krajský radní Martin Šmída (Piráti a STAN).

O peníze na výsadbu stromů i dalších dřevin mohly žádat jak obce, tak i právnické nebo fyzické osoby. Příspěvek na nové stromořadí získala například obec Charváty, nové platany vysadí Loštice na Šumpersku a Mladějovice dostanou podporu na výsadbu lip. Dotace se týkají také péče o staré stromy. Například v Klokočí na Přerovsku krajské peníze pomohou s obnovou historické Masarykovy aleje. "Jde o lipovou alej, která má už přes 100 let. Musíme na ní provést ozdravný a odlehčovací řez, aby koruny stromů nebyly přetížené, jelikož jsou poměrně košaté," řekl starosta Klokočí Marek Dohnal.

Maximální výše dotace z nového programu zaměřeného na výsadbu stromů činí u jedné akce až 150.000 korun, minimální částka byla stanovena na 5000 korun. "Staré památné aleje kolem cest vyžadují péči, především v podobě prořezávání větví. Na některých místech je zase potřeba vysadit aleje nové. Jedná se o důležité aktivity, které zlepšují životní prostředí kolem nás, proto mají krajskou podporu," zdůvodnil Šmída vypsání dotačního programu.

Olomoucký kraj měl v roce 2011 jako první v tuzemsku zpracovanou elektronickou databázi alejí na svém území. Tvůrci ze sdružení Arnika a Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého si od ní slibují koncepční přístup k alejím a především zastavení kácení alejí a zavedení pravidelné odborné péče. Databáze obsahuje stovku stromořadí. Nejdelší aleje jsou na Prostějovsku, jde ale o aleje ovocných stromů. K nejzajímavějším stromořadím patří podle autorů například alej nářků v Jeseníku, alej u hradu Helfštýn nebo v Náměšti na Hané. Nejvíce nových alejí přibývá v souvislosti s rekonstrukcemi silnic.

Zdroj: ČTK

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down