V Dobroměřicích se otevírá nová jedlá školní zahrada

Čtvrtá ze šesti nových jedlých školních zahrad se otevírá v pátek 24. května při Mateřské škole Dobroměřice na Lounsku. Je to výsledek spolupráce mezi společností Lidl a programem Skutečně zdravá škola. Díky úspěchu v grantové výzvě získalo šest základních a mateřských škol finanční prostředky na výstavbu jedlých školních zahrad.

Práce a vzdělávání na školní zahradě má na děti mnoho pozitivních vlivů. Otevírá jim nové možnosti poznávání prostředí, rostlin a přírodních jevů. Podporuje v nich respekt k přírodě jako celku a přispívá k lepším stravovacím návykům. Zároveň posiluje jejich koncentraci, představivost a sociální dovednosti. Estetické vnímání je také součástí tohoto procesu, stejně jako zvyšování sebevědomí a pocit hrdosti ze svých úspěchů.

Motivace dětí ke zdravému stravování

Tom Václavík, ředitel programu Skutečně zdravá škola, zdůrazňuje, že vzdělávání na školní zahradě je důležitou součástí celoškolního programu Skutečně zdravá škola a těší se velké oblibě, kterou si užívají i nejmenší žáci z mateřských škol.

Ihned po obdržení krásné zprávy o tom, že jsme dotaci získali, jsme na jaře 2023 intenzivně začali na jedlé zahradě pracovat. V první řadě jsme vyřešili záchyt dešťové vody a možnost pravidelného zalévání. Ve spolupráci s obcí Dobroměřice jsme připravili zahradu na sázení a připravili štěpku k mulčování. S rodiči a dětmi jsme vyrobili organizér na pěstitelské pomůcky, postavili skleník, složili kompostéry, vyrobili bramborové a jahodové věže, zasadily stromy, keře a byliny. Zimní měsíce jsme využili k promyšlení úkolů k naučné stezce a jejich výrobě, dále také k výrobě poznávacích popisků a oll z keramické hlíny a nákupu zahradního nářadí. Závěrem bychom chtěli moc poděkovat za úžasnou pomoc zřizovateli a rodičům, kteří se naplno zapojovali nejen do plánovaných akcí a brigád, ale do nové zahrady vkládali své nápady, znalosti a připomínky,“ doplnila ředitelka školy Ludmila Jirotková.

Zdravé stravování dětí nám není lhostejné – a proto nás těší, že se i díky společnosti Lidl otevírá další jedlá školní zahrada při Mateřské škole Dobroměřice. Cílem projektu je naučit děti od útlého věku zdravým stravovacím návykům a motivovat je k přípravě zdravých pokrmů. Ti nejmenší budou mít nově v Dobroměřicích možnost si zdravé stravovací návyky osvojit díky naučným úkolům, kterých mají po celém prostoru dostatek, komentuje mluvčí společnosti Lidl Eliška Froschová Stehlíková.

Zdroj: TZ*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down