03.05.2024 | 09:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

V Česku se letos kvůli mrazům sklidí 30 300 tun ovoce místo 138 000 tun

V Česku se letos kvůli silným mrazům místo 138 000 tun ovoce sklidí asi 30 300 tun. Po jednání se zástupci ovocnářů, vinařů a lesních školek to dnes na tiskové konferenci v Praze řekl ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL). Pro všechny pěstitele, jejichž produkce byla poškozena mrazem, je podle něj ministerstvo zemědělství (MZe) připraveno aktivovat program na řešení rizik a krizí v zemědělství. Materiál v úterý předloží vládě. Prioritou přitom podle Výborného budou právě ovocnáři, u kterých se ministr chce navíc zaměřit na ty pěstitele, kde škody přesahují 50 procent. Nejhorší sklizeň ovoce od 90. let byla v roce 2011, kdy činila 101 249 tun.

Program na řešení rizik a krizí v zemědělství byl dosud podle Výborného aktivován třikrát, a to v letech 2017, 2019 a 2021. Kolik peněz si z něj pěstitelé rozdělí, ještě není jasné. Ambicí Výborného je, aby to bylo alespoň 70 až 100 milionů korun, řekl. MZe zároveň usiluje o podporu z Evropské unie. Žádost o ni aktuálně připravuje, doplnil Výborný.

Výše podpory

Výše podpory, na kterou pěstitelé dosáhnou, se podle Výborného bude také odvíjet od toho, zda byli pojištění proti mrazu. "Ten program tak, jak je notifikován, počítá s tím, že subjekty, které neměly komerční pojištění proti mrazu, budou v rámci plnění kráceny na 50 procent sazby," uvedl Výborný. "Pokud se někdo pojistil, tak to není něco, co by se do státní podpory mělo negativně promítnout. Ale naopak ti, kteří odpovědně tento krok zvolili, budou částečně zvýhodněni," doplnil ministr. Z ovoce, s výjimkou vinné révy, lze podle něj v Česku aktuálně pojistit jablka, hrušky, jahody a borůvky. Pro pěstitele poškozené mrazem MZe zvažuje také podporu provozních úvěrů přes Podpůrný a garanční rolnický a lesnický fond, uvedl Výborný.

Předseda Ovocnářské unie ČR Martin Ludvík po schůzce ČTK a Českému rozhlasu řekl, že v jednáních s Výborným o pomoci sektoru vidí posun. Kde naopak zlepšení nenastalo, je podle něj případná podpora zaměstnanosti v podnicích, které se zaměřují na skladování, třídění a balení ovoce do obchodních řetězců. "Nám tady jde skutečně o podporu zaměstnanosti typu kurzarbeit, jako byl za covidu, aby se ti zaměstnanci v těchto několika málo podnicích významných pro zásobování obchodních řetězců českým ovocem udrželi," řekl po schůzce ČTK a Českému rozhlasu.

O programu kurzarbeit, který měl za covidu zabránit propouštění zaměstnanců, Výborný jednal s ministrem práce a sociálních věcí Marianem Jurečkou (KDU-ČSL). "Notifikován program je, ale na dopady vysokých cen energií, ne na mráz," uvedl Výborný.

Ovocnáři podle Ludvíka ještě nemají definitivní údaje o způsobených škodách. "Neumíme v tuto chvíli zaktualizovat Moravu, protože ta byla ve většině oblastí poškozena částečně a my teď tomu musíme dát nějaký čas, abychom věděli, jestli se plůdky udrží," řekl. V Čechách je podle něj ale jisté, že z úrody peckovin nezbývá prakticky vůbec nic, v případě jablek mrazy nejspíš přečkala asi desetina úrody.

Majitel Hanč farma Vraňany Milan Hanč před dnešní schůzkou ČTK a Českému rozhlasu řekl, že škoda na úrodě jahod dosahuje v celém Česku přibližně 50 milionů korun. "Ty škody jsou docela výrazné, o něco se ale snížily oproti minulému týdnu," uvedl.*

Zdroj: ČTK

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down