18.01.2024 | 03:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

V Česku dobrovolníci nejčastěji sázejí duby, lípy a borovice, vyplývá z databáze

V Česku dobrovolníci nejčastěji sázejí duby, lípy a borovice. Vyplývá to z databáze zasazených stromů, kterou vytváří iniciativa Sázíme budoucnost. Podle ní je nejvíce vysazených stromů ve Středočeském a Jihomoravském kraji. Díky databázi vzniknou potřebné údaje o výsadbách v Česku, které využívají obce, vzdělávací instituce i úřady rozhodující o financování výzev pro podporu krajiny. Registrovat se může kdokoli, kdo od roku 2019 zasadil jakýkoliv strom mimo les. Uvedla to Nadace Partnerství v tiskové zprávě.

Aleje a sady

Databáze poskytne data o počtu zapojených dobrovolníků či zda se častěji sází aleje nebo sady. Iniciativa v tiskové zprávě uvedla, že databáze je jedinečná nejen pro Českou republiku, ale také pro Evropskou unii. Pokrývá téměř čtyři miliony stromů, přičemž v celé evropské databázi je 26 států s aktuálně 13 miliony stromů. Evropské záznamy navíc nejsou podle iniciativy natolik podrobné. V Česku se již připojilo 89.000 dobrovolníků, kteří vysázeli 3,8 milionu stromů.

Podle iniciativy je důležité sázet stromy mimo les, neboť ve volné krajině hrají zásadní úlohu při zadržování vody a zároveň brání nebezpečné erozi půdy. Slouží i jako účinné větrolamy, brání šíření hluku nebo poskytují útočiště volně žijícím zvířatům.

Iniciativu Sázíme budoucnost založila Nadace partnerství, která poskytuje granty na výsadby, díky kterým obce, spolky, školy ale i hasiči nebo skauti vysazují aleje, sady nebo stromy v ulicích. Od roku 1991 mohlo díky Nadaci Partnerství uskutečnit své projekty přes 3700 organizací.

Zdroj: ČTK*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down