24.05.2023 | 02:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

V Č. Budějovicích ponechávají pátým rokem některá travnatá místa bez sečení

V Českých Budějovicích ponechávají pátým rokem některá místa v parcích a některé zatravněné plochy bez sečení. Volný růst pomáhá lepšímu zadržování vody a výskytu některých vzácnějších rostlin. Vhodné plochy vybírají přírodovědci ve spolupráci s českobudějovickým magistrátem. V tiskové zprávě to uvedl Jiří Řehounek z ekologického sdružení Calla.

"Vyšší a kvetoucí městské trávníky mají velký potenciál pro ochranu přírody, a to nejen z hlediska podpory druhové rozmanitosti nebo opylovačů. Při srážkách lépe zadržují vodu, v obdobích letního sucha naopak brání nadměrnému vysoušení půdy, zmírňují městské klima nebo zachycují prach. Příliš často sečený trávník může tyto funkce plnit jen velmi omezeně," uvedla Lenka Štěrbová z Ústavu výzkumu globální změny Akademie věd ČR.

V městském katastru jsou nyní dvě desítky míst, kde se tráva neseká. Jde například o sídliště Máj, úseky kolem Husovy třídy nebo Na Dlouhé louce. Většina travnatých ploch ve městě se seče pětkrát v sezoně. Dětská hřiště, plochy vystavené zvýšenému pohybu lidí nebo okolí mateřských a základních škol se sečou desetkrát. Letos zatím práce komplikovalo počasí. „Časovou ztrátu způsobenou častými dešti postupně doháníme. Organizujeme seče i o víkendech. Věřím, že po zbytek sezony už pojedeme podle plánu," řekl vedoucí odboru správy veřejných statků českobudějovického magistrátu Tomáš Kubeš.*

Zdroj: ČTK

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down