28.05.2010 | 04:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

V Brně bylo zase plno

I přes omezení investic, které firmy v roce 2009 vydávaly na pořízení zemědělské techniky, zůstává tento sortiment nepostradatelnou součástí každého zemědělského podniku. O tom se mohli přesvědčit návštěvníci trojlístku veletrhů konaných na brněnském výstavišti. Veletrhy Techagro, Animal Vetex a Silva Regina jej ovládly ve druhé polovině března.

Komplex zemědělských a lesnických veletrhů není pouze statickou výstavou. Návštěvníci mohou mnoho z vystavovaných strojů zhodnotit přímo z kabiny řidiče, zhlédnout praktické ukázky zpracování biomasy i atraktivní doprovodný program. Možná i to napomohlo dosažení vysoké návštěvnosti veletrhů. Během prvních čtyř dnů prošlo branami výstaviště 95 tisíc návštěvníků a během čtvrtka pravděpodobně poprvé v historii překročila stotisícovou hranici. Všichni mířili na trojici jmenovaných veletrhů doprovázených Světovou výstavou vývoje myslivosti a lovectví a Mezinárodní výstavou rybářských potřeb Rybaření.

Úspěch jako předloni
Veletrhů Techagro, Animal Vetex a Silva Regina a Světové výstavy vývoje myslivosti a lovectví se zúčastnilo 713 vystavujících firem z 21 zemí. Poprvé mezi nimi byla Argentina, Chorvatsko či Rumunsko. Obsazená výstavní plocha stejně jako před dvěma lety přesáhla 64 tisíc metrů čtverečních.
Největší část venkovních i vnitřních ploch výstaviště byla věnována zemědělské technice. Již 11. ročník veletrhu představil množství novinek i osvědčených strojů. Téměř každá větší firma se v Brně prezentovala inovovanými stroji či technologiemi. Do soutěží o nejlepší exponáty veletrhu vystavovatelé přihlásili rekordní počet 76 novinek, dvanáct z nich získalo Grand Prix a dalším třem mezinárodní hodnotitelská komise udělila mimořádná uznání.

Techagro pro zahradníky
Jedním z oceněných exponátů byl i robotizovaný okopávač zeleniny ROBOCROP InRow britského výrobce Garford Farm Machinery. Vyniká přesností při ošetření půdy jak mezi jednotlivými řádky tak mezi jednotlivými rostlinami. Toho je dosaženo díky optickému navádění na základě barevně odlišných obrazových prvků snímaných kamerovým systémem. Informace o umístění rostlin před pracovním nářadím je vyhodnocena a jednotlivé disky jsou individuálně naváděny. Ty zasahují do malé hloubky (do 2 cm), možné je však i osazení delšími hroty. Hodnota neošetřované plochy bývá kruh průměru 8 cm. Šest metrů široký systém ošetří dvě rostliny za sekundu v jednom řádku . Při šíři řádků 50 centimetrů se stroj bude pohybovat rychlostí 3,6 km/h a dosáhne pracovní rychlosti 2 ha/h. Na veletrhu jej představila slovenská společnost Agrovaria Export-import, s. r. o. Porota jej ocenila především pro schopnost přizpůsobení se variabilitě vzdáleností mezi rostlinami v řádku.
V jednom ze stánků nedaleko pavilonu C jsme narazili na společnost NETAFIM CZECH, s. r. o. Ta je českému zahradníkovi známa především jako dodavatel moderních skleníkových technologií včetně pěstebních technologií a závlahových systémů. Další z aktivit společnosti je výstavba vodních rezervoárů, které se realizují především při rekonstrukcích a výstavbě výrobních areálů společností a jejich závlahových zařízení. Jejich velkou výhodou je, že pro vystavení nádrže nejsou nutné pevné základy a tedy ani stavební povolení. Výrobcem je nizozemská společnost Genap, B. V. Dodávka probíhá tzv. na klíč – od přípravy podloží přes vystavění nádrže a potažení folií po vybavení potřebnými ovládacími a měřícími prvky. Průměr tanků se pohybuje od 1,82 m po bezmála 31 metrů a výška může být od 1,59 metru po 4,64 metrů. Množství zadržené vody je tedy 4 až 204 072 m3. Výstavba probíhá v několika krocích: utužení podkladu a jeho případné srovnání pískem, osazení pozinkovaných plátů z oceli a jejich propojení. Pláty jsou ze spodní strany pro zvýšení stability nádrže podloženy betonovými deskami. Následné potažení pevnou plastovou fólií, jejíž životnost je předpokládána minimálně na 25 let, zajistí nepropustnost pro vodu. Výrobce doporučuje zakrytí nádrže fólií, buď plovoucí nebo přetaženou přes konstrukci. Ubráníme se tím zbytečnému zanesení nečistot. Umístění čerpadla pod úrovní vodní hladiny zamezuje zbytečnému zavzdušnění systému a moderní systém automatizace zajistí hlídání hladin v nádrži a na základě nastavení přesnou aplikaci zálivky ve zvoleném množství a intervalech. Celý systém je velmi málo náročný na údržbu. Ani příchod zimy neznamená zvýšené nároky. Nádrž ponecháme plnou zhruba z jedné třetiny a odpojíme od čerpadla.
Společně s Netafimem se prezentoval první profesionální zemědělský internetový obchod E-agro. V nabídce nechybí prostředky pro ochranu rostlin, hnojení, osiva či zemědělská technika a náhradní díly.

Technika vedla
Speciálně pro veletrh Techagro nechala kopřivnická společnost Agrocar, s. r. o., vyrobit netradičně zbarvený štěpkovač Eliet Super Prof. Stroj, který jsme zvyklí vídat v oranžové barvě, představili v Brně ve slušivém černém kabátu. Na celém světě se jich bude pohybovat okolo 15 kusů. Ani o jiné novinky na stánku společnosti Agrocar nebyla nouze. Na pohyblivém štěpkovači Jensen na pásovém podvozku oceníme především vysokou stabilitu stroje i komfort pro obsluhu. Stoj je nejen schopen vyrovnávat se díky roztažení podvozkových pásů se strmými svahy, díky možnosti variabilního nastavení výšky vysunutí jednotlivých pásů pracuje v rovině i obsluha. Předváděný typ A 540 si poradí s průměrem dřevní hmoty do 19 cm a je osazen vlastním motorem. V provedení s pásy jsou však i větší stroje pro zpracování hmoty až do 26 cm. Jednotnou velikost produkované štěpky docílíme osazením štěpkovačů kalibračním sítem.
Pro hodiny nerušeného sečení představila společnost Strom, Praha, a. s., distributor strojů značky John Deere pro ČR, nový zahradní traktor X130R. V základní vybavení nalezneme 300l sběrací koš a přední nárazník. Plně svařovaný ocelový rám a litinová přední náprava zajistí maximální pevnost a odolnost. Při volbě sekání beze sběru je stroj možné osadit mulčovací sadou nebo deflektorem pro rozhoz posekané trávy. Pro údržbu větších travnatých ploch sáhneme spíše do řady X 700. Pro tyto stroje jsou optimální plochy větší než 8 tisíc metrů čtverečních. Stálý pohon všech kol a u novinky X749 i možnost řízení všech čtyř kol usnadňuje sečení kolem překážek. Objem volitelného sběrného koše odpovídá určení stroje pro větší plochy a jeho kapacita je 500 litrů. Díky přednímu a zadnímu závěsu je můžeme osadit např. zametačem, sběracím systémem či čelní radlicí. Pouze k sečení využijeme další novinku pro rok 2010, stroj EZtrak, který zaujme především vysokou pracovní rychlostí. Díky nulovému poloměru otáčení vyniká stroj velmi dobrou manévrovatelností v terénu. Posečenou travní hmotu můžeme sbírat do sběracího koše či využít mulčovací sadu. Profesionální ruční sekačku pro komunální účely JX90CB užijeme ve svažitých terénech i při práci s narostlým travním porostem. Posečenou trávu lze sbírat do zadního sběracího koše; na větších plochách zvolíme model s bočním odhozem. Sekačka je doporučena pro čtyři tisíce metrů žací plochy. A je vybavena mimo jiné i ochranným rámem chránícím motor a palivovou nádrž před jejich poškozením.
Společnost Bonas, s. r. o., dovozce specializované techniky značky Kubota, představilo na Techagru rozšíření řady B20 o nový univerzální traktor B2420. Je určen především pro komunální sféru, využijí jej však i vinaři i ovocnáři, zkrátka ti, kteří potřebují úzký traktor s vysokým výkonem. Šíře kol tohoto modelu dosahuje jednoho metru, výkon je 21,5 kW a objem 1123 cm3.
Společnost Some Jindřichův Hradec, s. r. o., přivezla do Brna malotraktor z výroby firmy BCS s pohonem všech čtyř kol s řiditelnou přední nápravou a reverzním otočným řízením s označením Valiant 650 MT Reverz. Nízké těžiště zajistí maximální stabilitu v kopcovitém terénu. Specialitou je samočisticí systém chladiče a zdvojená plovoucí ramena.

Účast z celé Evropy
Vedle českých zemědělců a lesníků vystavovatelé jednali i se zahraničními zákazníky, kteří do Brna dorazili z 36 zemí v celkovém počtu čtyř tisíc. Organizované zájezdy odborníků vypravili mj. z Bosny a Hercegoviny, Chorvatska, Maďarska, Polska, Rakousla, Ruska, Slovenska a Ukrajiny. U příležitosti veletrhu Techagro se v Brně sešli představitelé agrárních organizací nových členských států EU, kteří na závěr dvoudenního jednání přijali společnou deklaraci „Požadujeme rovnoprávnost zemědělství v Evropské unii a udržitelnost evropského zemědělství“.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down