03.08.2021 | 05:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

V Botanické zahradě Praha vrcholí Jedovatá sezóna

V Botanické zahradě hl. m. Prahy v letních měsících vrcholí tématický projekt Jedovatá sezóna. Ten návštěvníkům představuje jedovaté rostliny nejen našich zahrad a tuzemské i exotické přírody, ale též interiérů budov, dokonce i našich domovů. V tropickém skleníku Fata Morgana byla 23. července zahájena výstava jedovatých „pokojovek“ nazvaná případně, Nechte jedy na pokoji!

Výstava představí jedovaté exotické rostliny, které jsou běžně v našich bytech k vidění. Současně probíhá v botanické zahradě i přehlídka jedovatých cykasů, sukulentů a dalších jedovatých tropických rostlin s názvem Co Maryša ještě neznala. Zákeřné rostliny z našich zahrad i volné přírody, které jsou významnými zdroji léčiv a zároveň se mohou stát nebezpečným jedem, zase představuje expozice Ďáblova zahrádka. V průběhu celého roku najdou návštěvníci napříč celou zahradou informační panely ke konkrétním exponátům. Dobrým zdrojem informací bude i brožura Průvodce Jedovatou sezónou, kterou si zájemci mohou v botanické zahradě zakoupit a najdou v ní i fotografie a zajímavosti o jednotlivých jedovatých rostlinách.

„Nejenom naši návštěvníci, ale obecně Češi jsou nadšení zahrádkáři a pěstitelé pokojových rostlin. Móda mít trochu exotiky v obýváku v posledních letech opět sílí. Pro příklad mohu jmenovat různé kultivary a hybridy tropické a pokojové rostliny diefenbachie, která je aktuálně velmi žádaná, ale také silně jedovatá. Málokdo tuší, kolik jedovatých rostlin doma má. Návštěvníky nechceme děsit, ale spíše je v rámci naší jedovaté sezóny s těmito rostlinami seznámit a poradit jim, jak je pěstovat a jak s nimi zacházet tak, abychom neublížili ani jim, ani sami sobě,“ upozorňuje Bohumil Černý, ředitel Botanické zahrady hl. m. Prahy.

Nechte jedy na pokoji!

Tropický skleník Fata Morgana v Botanické zahradě Praha je domovem několika tisíc druhů exotických rostlin, z nichž je řada jedovatých. Na ty nejzajímavější od 23. července upozorní výstava Nechte jedy na pokoji, kdy se ve skleníku představí jedovaté pokojové rostliny. Setkáte se zde s celou čeledí áronovitých rostlin (Araceae), mezi které patří anturia, filodendrony, syngonia, epipremnum, zamiokulkas nebo aktuálně velmi módní diefenbachie a monstery. „Všechny áronovité rostliny obsahují šťávu s alkaloidy a ostrými krystaly šťavelanu vápenatého, některé v menším, jiné ale v nebezpečně velkém množství. Při poranění rostlina tuto šťávu roní a ostré mikroskopické krystaly podráždí a poruší sliznice i kůži, zároveň usnadní cestu jedovatým alkaloidům. Na pokožce šťáva pálí a způsobuje puchýře. Velmi palčivé je zanesení těchto krystalků do očí, způsobují těžké záněty spojivek. Rozžvýkání listu nebo stonku přivodí bolestivé otoky ústní dutiny a hrdla, otrava může být smrtelná. Při manipulaci s těmito rostlinami je ideální mít na sobě pořádné gumové rukavice, speciálně pokud říznete do diefenbachie, která je z běžných áronovitých pokojovek nejnebezpečnější,“ upozorňuje Romana Rybková, kurátorka tropických rostlin Botanické zahrady hl. m. Prahy.

Další rozšířenou skupinou oblíbených jedovatých pokojových rostlin jsou pryšce Euphorbia. Mezi ně patří nádherná trnová koruna (Euphorbia milii), dalším vyhledávaným pryšcem je Euphorbia tirucalli, který je zvláštní tím, že na válcovitých zelených stoncích nemá po většinu roku žádné listy ani trny. Do této čeledi se řadí i tradiční vánoční hvězda (Euphorbia pulcherrima). „Všechny pryšce jsou typické tím, že při poranění z jejich těla prýští latexové mléko. To při kontaktu s pokožkou vyvolává bolestivé vyrážky, otoky a puchýře. Obzvláště nebezpečné je zasažení očí. Zpravidla dochází k zánětu spojivek a rohovky a dostavuje se rozostřené vidění, které může u zmiňované Euphorbie tirucalli přetrvávat až dva týdny. V tropické Africe, odkud rostlina pochází, se používá k lovu ryb a v léčitelství. Jedovaté jsou do určité míry všechny pokojové pryšce,“ doplňuje Klára Lorencová, kurátorka exotických užitkových rostlin Botanické zahrady hl. m. Prahy.

Na výstavě poznáte i další oblíbené jedovaté pokojovky, jako jsou klívie (Clivia), hvězdníky (Hippeatrum), krotony (Codiaeum) nebo tenury (Sansevieria), které známe pod jejich hovorovým názvem „tchýnin jazyk“. Přehlídka jedovatých pokojových rostlin bude ve skleníku Fata Morgana k vidění až do 12. září.

Zrádná Ďáblova zahrádka

Součástí Jedovaté sezóny je i jedovaté zastavení v expozici Ornamentální zahrady, které má příznačný název Ďáblova zahrádka. Zde návštěvníci najdou řadu rostlin, jež jsou významnými zdroji léčiv a zároveň se při nevhodném dávkování nebo způsobu použití mohou stát nebezpečným jedem. Tyto rostliny vídáme běžně v našich zahradách, ale i na loukách a v lesích. Za všechny můžeme jmenovat náprstník, bolehlav, rulík nebo skočec, ale rovněž routu, kterou známe ze středomořské kuchyně jako koření i jako léčivou rostlinu. Ornamentální zahrada je dobře přístupná od vstupu v ulici Nádvorní.*

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down