20.06.2005 | 11:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

V Bordeaux začalo Vinexpo

V ovzduší problémů působených nadprodukcí vína ve světě začal dnes v Bordeaux 13. ročník Vinexpa, které je označováno za největší světovou výstavu vín a likérů. Produkci zde představuje na 2400 výrobců z více než 40 zemí.

Tři pětiny výstavní plochy obsadili Francouzi. Kromě Nového Zélandu jsou zde zastoupeny všechny země vinařského nového světa, například Chile, Austrálie nebo USA. Součástí výstavy, na níž se do čtvrtka čeká přes 40 000 návštěvníků, jsou i ochutnávky nejlepších vín jednotlivých oblastí, často v kombinaci s pokrmy, konference na téma strategie obchodu s víny, způsobů, jak čelit padělání značek a podobně nebo setkání sklepmistrů.
Podle čísel zveřejněných u příležitosti zahájení Vinexpa činila loni nadprodukce vína ve světě deset milionů hektolitrů. Do roku 2008 má přitom výroba v porovnání s loňskem stoupnout o dalších 6,4 procenta a dosáhnout 275 milionů hektolitrů. Krizi zvlášť ostře pociťují francouzští vinaři, kteří s obtížemi odolávají konkurenci levnějších vín z nových producentských zemí a jejichž vývoz klesl za pět let o 14 procent. V oblasti Bordeaux panují obavy o osud několik tisíc vinařů a začalo se zde už s vytrháváním vinic. Má se to týkat 8000 až 10 000 hektarů. Francouzský ministr zemědělství Dominique Bussereau v pátečním rozhovoru pro list La Tribune vyzval i další francouzské vinařské oblasti, aby zvážily stejný postup. Upozornil ale také, že odbyt byl ovlivněn i tím, že v určité chvíli ceny vykolejily směrem nahoru a že v některých případech se snížil důraz na kvalitu.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down