V 17 Zelených oáz se promění okolí škol, radnic i vyloučená lokalita

V sedmém ročníku grantového programu Zelené oázy, který podporuje více zeleně a vodních prvků v sídlech, rozdělila Nadace Partnerství mezi 17 zájemců více jak 1,4 milionu korun. Letos se v programu podporovaném společností MOL Česká republika sešla více jak šedesátka žádostí.

Díky grantu letos vyroste například v srdci brněnské vyloučené lokality nový prostor pro opylovače, na Praze 10 vzniknou zelená zákoutí, gymnazisté z Varnsdorfu přemění staveniště u své školy v zelené útočiště a v Chudčicích zase rozkvete cesta do obchodu. Přehled všech podpořených projektů nabízí web Nadace Partnerství.

„Lidé podali celkem 62 žádostí za více než 6,2 milionu korun, nakonec jsme mohli podpořit 17 nejlepších projektů částkou 1 441 tisíc korun. Více jak polovinu úspěšných žadatelů tvoří žáci a učitelé škol – od mateřských po gymnázia. Grant získalo několik menších obcí, spolků a neziskových organizací, včetně ochránců přírody, romského střediska nebo Ekodomova. Do počtu nejúspěšnější byli grantisté z Brna a jižní Moravy. Velkou možnost dostali zájemci o grant už od 1. března, kdy bylo vyhlášeno hned několik výzev na podporu drobných výsadbových projektů i komplexních záměrů až do 400 tisíc korun. Další Zelené oázy se otevřou tradičně na začátku září,“ vyjmenovává vedoucí grantového týmu Nadace Partnerství František Brückner. Zájemci o grant mohou sledovat aktuální možnosti na www.nadacepartnerstvi.cz/Granty.

Odborná komise hodnotila třeba míru zapojení veřejnosti nebo správnou skladbu rostlin. Úspěšní žadatelé se do práce budou moci pustit už letos na jaře a své plány dokončí tento podzim. Celkem se do předchozích šesti ročníků Zelených oáz zapojilo přes 9 686 dobrovolníků, kteří ozelenili 22 139 stromy, keři a květinami plochu přesahující 20,8 hektaru. Nadace Partnerství a MOL Česká republika celkem podpořily 113 projektů ze 718 žádostí částkou 8,5 milionu korun a dalších 5 Zelených oáz roku za 105 tisíc korun.

„Těší nás, že projektem Zelené oázy jsme pomohli zkrášlit více než stovku míst po celém Česku. Stabilní zájem o grantovou podporu z projektu Zelené oázy nás utvrzuje v tom, že jdeme správným směrem a doufáme, že lidé se budou zajímat a starat o své životní prostředí i nadále,“ hodnotí Richard Austen, generální ředitel MOL Česká republika, který Zelené oázy už sedmým rokem finančně podporuje.*

Zdroj: Nadace Partnerství

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down