Už vím, proč..

Konečně jsme se dočkali! Největší mezinárodní zahradnická výstava –Floriade - byla slavnostně otevřena a po více než půl roku bude nabízet návštěvníkům mnoho krásného, poučného, ale i zábavného.

Protože jsem byla jaksi spjata s touto akcí, byla jsem zvědavá, zda splní moje očekávání. Někdy se bojíme vlastního probuzení a proto ta nejistota. Po první návštěvě jsem byla nadšena i když počasí bylo více než pod psa. Chodíc po areálu, vnímala jsem opravdu přírodu všemi smysly tak, jak je to napsáno v mottu této akce. Přes mrazivý vítr jsem měla v duši teplo, klid, mír a pohodu. Chtělo se mi objímat všechny lidi kolem sebe. V této euforii jsem vyjela na Big Spotters Hill (poprvé mobilem řízeným čidlem v zemi) a rozhlédla se kolem sebe. Přes nebesa, která se dotýkala našich hlav, jsem zazřela nová sídelní centra, která se budují nebývalou rychlostí. Tam, kde v srpnu 2001 nebylo nic a pouze se plánovala výstavba pro 22 až 25 000 obyvatel, nyní ční rozestavěné nebo dokončené domy prapodivných tvarů a barev. Kde je vzor matky přírody, kam se lidstvo žene?
Takže, poznámka na konec nebo naopak na začátek? Teprve po zdolání pyramidy a odfouknutí pozitivních myšlenek silným větrem, mě bylo jasné, Holanďané mají zájem si u nás zakoupit půdu. Každým rokem si ukrajují půdu pod vlastní židlí (na druhé straně rekultivují značné plochy, které ale obratem ruky mění na stavební parcely, které následně vyvolávají potřebu stavby dopravních komunikací, protože v místě bydliště nejsou pracovní příležitosti).
Mezinárodní výstava nepřinese pouze pracovní příležitosti pro mnoho lidí po více než půl roku, ale zhodnotila dříve neprodejnou, nevyužitelnou půdu bez inženýrských sítí a komunikací. Právě pohled z vrchu potvrzuje rychlost stavby dvou satelitních měst, kde většina domů je již dnes prodána. Nemyslete si, že jde o elegantní moderní stavby! Některé jsou opravdu hrozné a připomínají pěkně naražené trpaslíky, včetně lucerniček.
Mnoho krásných dojmů a poznatků z největší zahradnické show desetiletí vám přeje

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *