08.06.2011 | 04:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Útrata za květiny se v ČR zvyšuje

Spotřeba květin v České republice roste. V loňském roce utratil průměrně obyvatel ČR za květiny téměř 900 Kč, oproti tomu v roce 1994 to bylo průměrně necelých 300 Kč. Růst spotřeby má na svědomí nejen rostoucí dovoz květin, ale také vzestup tuzemské produkce. Nejen tyto informace vyplynuly z tiskové konference, která byla uspořádána v květnu Svazem květinářů a floristů ČR.

Floristický obor byl přitom silně oslaben po změnách v počátku 90. let. Levné dovozy květin především z Izraele a Nizozemska prakticky z roku na rok zlikvidovaly domácí konkurenci. Velká zahradnictví krachovala a drobní producenti květin se tímto oborem již neuživili. Na rozdíl od některých jiných odvětví se však v následujících letech podařilo zahradnický průmysl zachránit. „Obor v podstatě vstal z popela. Je to jeden z mála oborů naší agrární soustavy, který roste,“ uvedl Ing. Jan Veleba, prezident Agrární komory ČR. Podle tajemníka Asociace zahradnických společenstev Ing. Jiřího Dusbaby se obor udržel díky extrémně se zvyšující poptávce a předseda Svazu květinářů a floristů Ing. Jiří Horák přidává, že záchraně oboru pomohlo i kvalitní tuzemské školství a výzkum a v posledních letech také dotace z Programu rozvoje venkova na obnovu skleníků a fóliovníků.
Tuzemská produkce květin meziročně stoupla o jedno procento a v loňském roce byla 1,8 miliardy korun. Nadpoloviční část tuzemské spotřeby květin se do ČR dováží, v uplynulém roce objem dovozů vzrostl o 1,6 procenta na 2,3 miliardy Kč. Celkově včetně distribučních marží obchodníků lidé za květiny zaplatili 8,9 miliardy korun.
Nejvíce se v České republice kupují hrnkové květiny, jejichž spotřeba předstihla v roce 2008 květiny řezané. Lidé často kupují také záhonové květiny, řezanou zeleň, cibuloviny, osiva a sušené květiny. Cenová hladina místní produkce je dnes již nižší než u dovážených květin.
Z hrnkových květin, jejichž nabídka je závislá na sezoně, se z jarních květin největší popularitě těší prvosenky, z dalších pak pelargonie či chryzantémy. Sezóna chryzantém běží od srpna až do Dušiček. „Po Dušičkách jsou velmi důležitou plodinou vánoční hvězdy (Euphorbia pulcherrima),“ řekl Ing. Horák.

(jak)
Zdroj: ČTK

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down