24.11.2022 | 04:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Ústí pokácí na Střekově dalších 21 stromů, kvůli první etapě vznikla petice

Ústí nad Labem pokácí dalších 21 lip na Střekově v Truhlářově ulici. Místo nich vysadí 42 stromů. Jde o druhou etapu rekonstrukce aleje, v první fázi město pokácelo 14 lip a vysadilo 28 stromů. Proti první etapě se v petici ohradili občané. Petici se 74 podpisy předali magistrátu, nesplňovala však náležitosti stanovené petičním zákonem. Řekl to vedoucí odboru dopravy a majetku ústeckého magistrátu Dalibor Dařílek.

Stromy v aleji jsou podle města poškozené a o jejich pokácení se rozhodlo před dvěma lety. "Opět tam bude povinná výsadba jedna ku dvěma, to znamená za každý poražený kmen tam budou dva nové," uvedl k druhé fázi úpravy aleje primátor Petr Nedvědický (ANO). Podle něj šlo původně o iniciativu obvodu Střekov, který však neměl na poražení dřevin dostatek prostředků.

Petenti před prvním poražením stromů žádali okamžité zrušení rozhodnutí magistrátu i veřejné zakázky. Požadovali, aby vitální stromy na místě zůstaly a byly arboristicky ošetřeny. "První dendrologický průzkum společnosti Envipor doporučoval kácení pouze osmi lip, které jsou ve špatném zdravotním stavu," stálo v petici s tím, že další stromy se měly pouze prořezat. "Nepovažujeme za správné, když se pokácí, byť jediný vitální strom v intravilánu města, a to jen z důvodu obdržení dotace na revitalizaci městské zeleně," uvedl autor petice Jiří Kopal. Jedna ze signatářek řekla, že podle ní musí existovat posudek, že jsou některé lípy zdravé. "Chodím tudy každý den a nevěřím, že je nutné pokácet vše," uvedla Ústečanka.

Letos na jaře chtělo město pokácet stromy na Bukově. Po upozornění občanů, že v korunách hnízdí kriticky ohrožený sýček obecný, rozhodlo o poražení jen části z nich.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down