25.07.2013 | 02:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Úspěchy českých vinařů

Čeští a moravští vinaři sklízejí na poli mezinárodních soutěží jednu medaili za druhou. Důkazem, že si v ničem nezadají s vinařskými velmocemi je doslova medailová žeň posledních měsíců. Můžeme se těšit z dobrého jména, které nám v Evropě česká vína dělají.

Organizační podporu našim vinařům zajišťovalo Národní vinařské centrum za finanční podpory Vinařského fondu. Získaná ocenění našich vinařů upevňují pozice českých vín na evropském trhu. Velké úspěchy mohou pozvednout sebevědomí také dalším českým a moravským producentům vín k účasti na mezinárodních soutěžích.
Zlato a stříbro z Gumaráes
Z jedné z největších a nejprestižnějších světových vinařských soutěží Concours Mondial de Bruxelles přivezli čeští a moravští vinaři 23 medailí, z toho osm zlatých a patnáct stříbrných. V prvním ročníku soutěže v roce 1994 bylo hodnoceno celkem 861 vzorků. O jejím významu vypovídá také letošních 8397 hodnocených vzorků z 52 zemí. Účast byla oproti loňskému roku vyšší, ačkoliv vinařský svět zaznamenává celosvětovou recesi. V odborné porotě nechyběli ani zástupci českých vinařských odborníků – Ing. Richard Stávek, JUDr. Luboš Bárta, Michal Šetka a Ing. Pavel Krška. Letošní ročník proběhl v portugalském Gumaráes.
Londýnský triumf
Krátce po soutěži Concours Mondial de Bruxelles moravští vinaři zabodovali v Londýně na soutěži Decanter World Wine Awards. Odtud domů přivezli úžasných 57 ocenění. Nejúspěšnějším zástupcem naší republiky bylo vinařství Znovín Znojmo, které získalo tři stříbrné medaile, jednu bronzovou a dva diplomy. Vinařství Josef Dudek získalo čtyři bronzové medaile, Nové vinařství přivezlo jednu stříbrnou medaili, dvě bronzové a jeden diplom. Londýnské soutěže se zúčastnilo celkem 22 našich vinařských firem, dohromady si odvezly šest stříbrných medailí, 21 bronzových a 30 diplomů. Velká část oceněných vín byla úspěšná několik dní před konáním Decanter World Wine Awards na soutěži Concours Mondial de Bruxelles, čímž se ještě více potvrdila kvalita našich vín. Úspěch našich vinařů na devátém ročníku soutěže staví Českou republiku na mezinárodním vinařském poli do dobrého světla. Tolik ocenění od 25 porotců, kteří vybírali z celkem 14 000 vzorků vín z celého světa je vynikajícím výsledkem. Česká republika může být na své vinaře opravdu hrdá.

Podle tiskových zpráv Vinařského centra zpracovala Daniela Urešová

Celé znění článku naleznete v tištěné verzi časopisu Zahradnictví 8/2012.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down