04.05.2003 | 10:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Úspěchy českých pelargónií ve světě

Royal Horticultural Society (RHS) uspořádala v roce 2002 na své pokusné zahradě ve Wisley (Velká Britanie) pokus s pelargóniemi ze semene. Pokusy tohoto typu se zde dělají přibližně v desetiletých intervalech.

Cílem pokusu byla demonstrace a ocenění současné kolekce F1 a F2 hybridů pelargónií ze semene. Do pokusu bylo zasláno 122 nejdůležitějších odrůd světového sortimentu prodávaných různými semenářskými podniky ve Velké Británii a Holandsku. České odrůdy zaslala do pokusu holandská firma K. Sahin, Zaden B. V., se kterou má VÚKOZ Průhonice licenční smlouvu o výrobě a prodeji průhonických odrůd F1 pelargónií.
Odrůdy byly sledovány od výsevů do konce sezóny. Vysety byly koncem ledna 2002, do záhonů byly rostliny vysazeny koncem května ve sponu 30 x 30 cm, hlavní komisionální hodnocení probíhala od července do září. Celkový výsledek hodnocení byl zveřejněn v únoru 2003.
Komise hodnotila především habitus rostlin, celkovou délku kvetení porostů, kvalitu květů, barvu květů a odolnost vůči nepříznivým vlivům počasí.

Podle sdělení RHS bylo na základě objektivního a skutečně nezaujatého hodnocení pokusu
uděleno devět cen Award of Garden Merit (AGM) a vypracováno kvalitativní pořadí důležitosti testovaných sérií, jakožto doporučení pro veškerou profesionální potřebu.
Výsledky hodnocení byly následující:
Z celého množství testovaných F1 odrůd dostalo cenu AGM pouze devět a z těchto devíti odrůd byly čtyři české :
‘Vogue Red’ (průhonická zelenolistá odrůda ‘GIZELA’)
‘Vogue Carmine Red’ (průhonická zelenolistá odrůda ‘MIRKA’)
‘Black Velvet Rose’ (průhonická hnědolistá odrůda)
‘Black Velvet Scarlet’ (průhonická hnědolistá odrůda)

Za zmínku ještě stojí, že žádná z mnoha testovaných F2 odrůd neměla kvalitu požadovanou pro udělení AGM.
Pořadí kvality testovaných sérií F1 odrůd: do pořadí se dostalo šest ze 12 testovaných sérií, sedmé místo bylo věnováno jednotlivým odrůdám, nezařazeným do žádné série.
I následující pořadí sérií, vyplývající z celkového hodnocení, je pro české šlechtění velmi lichotivé:

1. Vogue série (průhonická zelenolistá série v zahraničí prodávaná jako VOGUE série)
2. Pulsar série (Syngenta)
3. Black Velvet série (průhonická hnědolistá série v zahraničí prodávaná jako Black Velvet série)
4. Ringo série (Syngenta)
5. Maverick série (Goldsmith)
6. Sensation série - pouze pro speciální účely (Seedlynx)
7. různé jednotlivé odrůdy jako ‘Moulin Rouge’ (Floranova) a‘Orange Appeal’ (Goldsmith)
Všechny české odrůdy F1 pelargónií byly vyšlechtěny ve Výzkumném ústavu Sylva Taroucy pro krajinu a okrasného zahradnictví v Průhonicích. V současné době je již došlechtěna průhonická zelenolistá série, která má 17 odrůd. Průhonická hnědolistá série je zatím rozpracovaná, předpokládá se ještě došlechtění červenofialové a světle růžové odrůdy s velmi tmavě hnědým listem s tenkým zeleným okrajem. Tento zcela originální typ kresby listů je českým přínosem k obohacení světového sortimentu odrůd pelargónií, který si získal v zahraničí velmi příznivou odezvu. Kromě cen AGM 2002 dostala odrůda ‘Black Velvet Rose’ nejpreztižnější ocenění All-America Selections Winner 2001/02 a odrůda ‘Black Velvet Salmon’ cenu Novitas Olomucensis 2001.
Průhonické odrůdy jsou zvlášť pečlivě šlechtěny na to, aby byly pěkné nejen v době prodeje, ale zejména pak na konečném stanovišti během léta a podzimu. To je zřejmě jeden z hlavních důvodů, proč si při různých hodnoceních získávají tak dobrá umístění.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down