Úskalí i úspěchy květinářského oboru

Svaz květinářů a floristů ČR uspořádal pro své členy tradiční Květinářské a floristické dny spojené s valnou hromadou, tentokrát v areálu firmy Agro CS a. s. v České Skalici. Během dvou dnů měli účastníci čas na výměnu názorů a zkušeností z oboru, čekaly je zajímavé odborné přednášky a exkurze ve firmě Agro CS a. s., Zahradnictví Mikan a ve společnosti Florasis s. r. o.

Na základě televizní reportáže z podzimu loňského roku, která označila čtyřicet procent květinářů a floristů „za podvodníky“, pozval Ing. Jiří Horák, předseda Svazu květinářů a floristů ČR, na seminář zástupce České obchodní inspekce (ČOI). Ing. František Švihlík, ředitel inspektorátu ČOI Královéhradeckého a Pardubického kraje, přítomné informoval o tom, na co by si měli provozovatelé květinářství dát pozor. Především je to bezpečnost produktů a kvalita toho, co spotřebitel dostává, zřejmé by mělo být složení výrobků a způsob jejich užití. Problematické jsou zejména drobné předměty bez označení s upozorněním, že nesmí přijít do ruky malému dítěti, či zaměnitelnost výrobků s jídlem (umělá vejce, svíčky a mýdla připomínající potraviny). V případě, že si není obchodník jistý, zda jedná správně, může se pomocí jednoduchého formuláře dotázat na příslušném inspektorátu ČOI.

Ing. Švihlík zmínil několik zákonů, které by měli provozovatelé květinářství znát. Jsou to zákon č. 634/1992 Sb., o ochraně spotřebitele, dále zákon č. 102/2001 Sb., o obecné bezpečnosti výrobků a zákon č. 259/2014 Sb., o prekurzorech výbušnin, kam patří i chemické přípravky, zákon 219/2003 Sb., o uvádění do oběhu osiva a sadby pěstovaných rostlin. Obchodníci, kteří nabízejí elektrické výrobky (lampičky, hračky), se musí řídit rovněž zákonem č. 22/1997 Sb., o technických požadavcích na výrobky. Ředitel inspektorátu ČOI dále upozornil prodejce svíček na technickou normu ČSN EN 15494, která popisuje bezpečnostní označení svíček určených k hoření v místnostech.

Celý článek naleznete v časopisu Zahradnictví č. 4/2016.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down