09.12.2020 | 01:12
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Úrodu ovoce ovlivnila nepřízeň počasí

Ovocné sady jsou v posledních letech ovlivněné suchem, na řadě míst tak byla v letošním roce slabší násada plodů u jádrovin. Stromy jsou pak také více náchylné na poškození mrazem. Letošní úroda ovoce byla proti slabé sklizni 2019 sice vyšší, ale ve srovnání s dlouhodobým průměrem šlo o sklizeň podprůměrnou s jedinou výjimkou, a tou byly švestky. Průběh zimy 2019/2020 byl velmi mírný, prakticky bez výskytu mrazů. Nejnižší zimní teploty klesaly až do konce února pouze k úrovni –5 stupňů Celsia. Naopak období druhé poloviny března až počátku června bylo velmi chladné, s výskytem četných mrazových dnů. Nejsilnější mrazy byly zaznamenány při přechodu studených front v období 29.3. až 2.4., přičemž na mnoha místech ČR byl nejchladnějším dnem roku 1. duben, kdy minimální teploty klesaly až k –10 stupňům Celsia. Květen byl celkově velmi chladný, taktéž s výskytem několika mrazových dnů. Teplotní průměr května 2020 byl výrazně chladnější nežli průměr let 1951–1980.

Sezóna 2019/2020 byla charakteristická nižší sklizní a tedy i nižší zásobou jablek. Začátkem roku 2020 došlo k výraznějšímu zvyšování cen. Do toho na jaře vstoupila koronavirová pandemie a spotřebitelé nakupovali jablka ve větší míře bez ohledu na vyšší ceny. Toho při omezeném fungování trhu využili velké maloobchodní firmy a ceny konzumních jablek nadále zvyšovaly. Na konci skladovací sezóny, před sklizní nové úrody, dosahovaly spotřebitelské ceny rekordních úrovní. Evropské sklady byly téměř vyprodány a trh byl na jaře částečně zásobován jablky z jižní polokoule ze sklizně roku 2020.

V sezóně 2019/2020 bylo v ČR naskladněno meziročně o 40 % méně jablek (40 703 tun k 1.12.2019). Sklizňový rok nebyl pěstitelsky příliš příznivý. Na řadě míst se vyskytovaly pozdní jarní mrazy a opět vznikly škody na úrodě. Zasažena byla severozápadní část Čech, ale lokálně i řada dalších míst včetně Moravy. Rok 2019 byl také srážkově podprůměrný a prohloubil tak srážkový deficit z minulých let. Produkce jablek se meziročně snížila o 29 %, ale tržby se ve stejném srovnání zvýšily o 15 %. Po velmi nízkých cenách jablek, které byly v předešlé sezóně, došlo k jejich zvýšení. Sklizeň jablek v EU  byla ve výši 10,7 mil. tun a byla v dlouhodobém srovnání průměrná. Ve srovnání s předešlou sklizní, která byla historická, došlo k poklesu o 2,5 mil. tun. To bylo dáno zejména propadem produkce v Polsku, kde se úroda meziročně snížila o zhruba 2 mil. tun.

Text a foto

Ing. Martin Ludvík,

předseda OU ČR

Celý článek najdete v časopisu Zahradnictví č. 12/2020 s tématem Ovocnářství.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down