23.03.2022 | 12:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Úroda meruněk je opět v ohrožení

Úroda meruněk a ostatních teplomilných peckovin je letos v důsledku až extrémního průběhu počasí opět v ohrožení. Může za to až výjimečně rychlý výstup z endogenní dormance, tedy období zimního klidu, negativní vliv má i aktuální počasí zahrnující mimo jiné nezvyklé sucho.

Podle Tomáše Nečase z Ústavu ovocnictví Zahradnické fakulty v Lednici u některých druhů meruněk skončilo období zimního klidu už v průběhu prosince. U dalších pak v průběhu ledna, což je také nezvykle brzy. Proti loňsku pak v průměru o 15 až 20 dní dříve. Další negativní dopad na stromy a jejich budoucí plody má počasí, respektive kombinace nezvyklého sucha, kdy srážky od počátku roku dosahují kritické úrovně 26,3 mm (Lednice) proti dlouhodobému normálu 73 mm (1961–1990). „Dalším faktorem je nezvyklá intenzita slunečního svitu, který stimuluje rašení pupenů. Počet hodin slunečního svitu za poslední tři roky dosahoval průměrně 114,9 hodiny v období leden až únor, letos to bylo ale 210,7 hodiny,“ uvedl Nečas.

Zásadním kritickým faktorem jsou podle vědců Mendelovy univerzity v Brně teplotní rozdíly mezi denními a nočními teplotami, které již v současném stadiu narašení květních pupenů navozují u náchylnějších odrůd stav šokového poškození generativních orgánů květů. „Podle našich výsledků dochází v současné době k poškození u skupiny odrůd příbuzných odrůdě Velkopavlovická až na úroveň více než 80 % poškození květů, u většiny ostatních odrůd dosahuje poškození květů 40 až 60 % a zcela výjimečně u některých odrůd prozatím na úrovni relativně bezpečných 20 %,“ uvedl Nečas. Poškození se týká i mandloni, a to zejména v oblastech kde teploty z pondělí na úterý dosahovaly i –7 až –9 °C. „Bohužel čas do bezpečného období v periodě zrání meruněk je ještě dlouhý a průběh počasí je při současném vlivu klimatických změn nevyzpytatelný, proto se lze domnívat, že úroda oblíbených meruněk, broskvoní či mandloní je stejně jako naposledy v roce 2020 v ohrožení,“ dodal Nečas.*

Zdroj: TZ MENDELU

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down