12.11.2004 | 06:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Uplatnění samojízdných sklizečů v zelinářství

Samojízdný sklízeč salátu MAS je určen pro sklizeň v polních podmínkách. Vybaven je vznětovým motorem o výkonu 25 kW, je samonaváděcí s hydrostatickou převodovkou a pohonem všech čtyř kol. Obsluhu zajišťuje sedmičlenný tým baličů a jeden pracovník manipulující s plnými přepravkami.

Pojezdová rychlost je regulovatelná z místa obsluhy na třídicí plošině stroje. Základní cena byla ve Velké Británii 42 000 GBP. V příslušenství sklízeče je rovněž adaptér na snímání fólie PE nakrývající salát.
Pozadu nezůstává firma MJF se svojí samojízdnou verzí sklízeče salátu, uzpůsobenou jak pro sklizeň mladých salátových listů (baby-leaf), tak tuhých rostlin kuchyňských bylin. K dispozici je jak verze s pohonem dvou, tak čtyř kol a motory pro pohon benzinem, naftou nebo plynem (LGP). Tatáž firma nabízí i sklizeč salátu v chráněných prostorách s elektrickým pohonem (baterie 24 V). Čtyřkolová verze s ručním vedením stroje o pracovním záběru 1,20 m je nabízena za cenu asi 7000 GBP.
Splečnost Hortec Grow With Technology je britským distributorem zařízení Ortomec. Přichází se třemi novými nabídkami: sklízeč Greenline se vyznačuje schopností udržení odřezaného salátu a naťových zelenin ve vzpřímené poloze, což je ceněno zvláště při svazkování např. petržele nebo koriandru. Sklizeč Ortomec Aromatica má zdvojenou řezací jednotku a je určen pro sklizeň rostlin s tuhým stonkem (kuchyňských bylin, léčivých a aromatických rostlin). Samojízdný sklizeč Herbex je vybaven hlavicí s vibračními noži, jež se mohou pohybovat přímo na půdním povrchu. Je vhodný pro sklizeň špenátu, polníčku a malohlávkového salátu typu Little Gem.
Samojízdný sklizeč cibule ASA LIFT T318 je určen pro vyorávku tří 180 cm širokých záhonů cibule současně. Jednotlivé sekce jsou sklopné do transportní polohy. Hydraulický pohon vyorávacích jednotek dovoluje velmi přesné nastavení hloubky vyorávání, což šetří jak energii, tak zabraňuje nadměrnému zahlinění a tvorbě hrud, obtížně odstranitelných při sklizni suché cibule. Vyorávací ústrojí lze vyměnit za rotační válce pro sběr cibule z řádků.
Britská firma Sanden Reflex přišla na trh se třízáhonovým odnaťovačem cibule. Montuje se dopředu na traktor. Rotující nože lze nastavit na výšku 50 mm nad povrch půdy. K pohonu je zapotřebí traktor o výkonu 125 kW. Stejná firma nabízí samojízdný sklízeč mrkve.
Několik roků je na evropský trh dodáván samojízdný sklizeč mrkve ASA-LIFT SP-300-DF. Je opatřen motorem o výkonu 260 kW, má pohon všech čtyř kol a je vybaven hydrostatickou převodovkou. Přední osa stroje má úhel otáčení 85°, což je spolu s přesným naváděcím mechanizmem do řádků unikátním řešením mezi samojízdnými sklizeči kořenovin s vytahovacím sklízecím ústrojím. Může sklízet současně mrkev ze tří hrůbků (řádků) ze záhonu o šířce 180 cm. Každá sklízecí hlavice má dvě čidla, určená k zajištění automatické regulace výšky vedení vyorávacího ústrojí. Pokrokem ve snaze snížit náklady na odstraňování ornice při úpravě sklizené mrkve ve skladech a balírnách je doplňkové čisticí zařízení firmy Nicholson Machinery – čisticí nakladač, využívající různá vyměnitelná síta a prstové čističe. K pohonu je zapotřebí motor Perkins o výkonu 37 kW.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down