Udrží se česká produkce zeleniny?

Zelinářská unie Čech a Moravy z. s. (ZUČM), jako odborný svaz zaštiťující sektor produkce zeleniny v České republice, vyjadřuje obavy nad budoucností domácích pěstitelů zeleniny. Čeští pěstitelé zeleniny aktuálně stojí na začátku nové sezóny. 

Stejně tak jako činnost mnoha ostatních oborů je i pěstování zeleniny stále více negativně ovlivňováno rostoucími cenami energií, práce, pohonných hmot, hnojiv, přípravků na ochranu rostlin a dalších vstupů. Mnohá skleníková hospodářství jsou již nyní kvůli vysokým cenám zemního plynu v kritické situaci a omezují svoji produkci. 

Je alarmující, že uvedený růst nákladů se pěstitelům nedaří promítnout do realizačních cen. Přestože spotřebitelské ceny zeleniny dle dat ČSÚ trvale rostou, ceny zemědělských výrobců se od konce roku 2020 drží na stejné, velmi nízké úrovni. Příčinou jsou jednak přebytky produkce v okolních státech prodávané převážně za dumpingové ceny, ale především agresivní cenová politika některých dominantních prodejců. Díky ní mnozí naši pěstitelé zvažují omezení pěstebních ploch nebo úplný odchod od pěstování zeleniny. 

Důrazně žádáme obchodní partnery, aby přestali zneužívat svoje dominantní postavení na trhu a přizpůsobili svou obchodní politiku mimořádné situaci, ve které se nacházíme. Chceme být vašimi partnery, ne alternativou dovozu!

Aby česká zelenina nezmizela z pultů našich obchodů, žádáme férové jednání i cenu jak pro dodavatele, tak pro spotřebitele!* 

Zdroj: ZU ČM

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down