08.09.2021 | 01:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Účinnost látek na přírodní bázi v ochraně proti padlí jabloně (Podosphaera leucotricha)

Padlí jabloně, jejímž původcem je fytopatogenní houba Podosphaera leucotricha, patří mezi časté onemocnění vyskytující se především na jabloni (Malus spp.), zřídka pak na hrušni (Pyrus spp.) V roce 2021 byl proveden maloparcelkový pokus, který měl za cíl ověřit účinnost vybraných alternativních i fungicidních přípravků proti padlí jabloně.

Nejvyšší účinnosti (56 %) proti sekundárním infekcím padlím dosáhl standardní syntetický fungicid Luna Experience. Alternativní přípravky dosahovaly účinnosti 12–19 % a nejlepších výsledků bylo dosaženo u varianty s přípravkem Flora. V rámci hodnocení účinnosti přípravků proti původci strupovitosti jabloně na listech se prokázal jako nejúčinnější opět fungicid Luna Experience (66 %), přičemž z alternativních přípravků byl rovněž nejúčinnější přípravek Flora (35 %).

Původcem padlí jabloně je houba Podosphaera leucotricha (Ellis & Everh.) E. S. Salmon 1900, která na napadených listech, květech a letorostech vytváří typické bělavé povlaky mycelia a konidioforů. Infikované listy se vlivem infekce patogenem podélně svinují, časem křehnou a můžou opadávat. Květy jsou zmenšené, bělavě žluté; dochází u nich ke srůstu tyčinek, korunní i kališní lístky jsou ztlustlé (obr. 1). Napadené výhony jsou zakrnělé, pokryté bělavým, později šedohnědým povlakem mycelia a zasychají. Po zaschnutí vrcholových částí výhonů mohou z nižších pupenů prorůstat nové výhony způsobující metlovitost. Pokud jsou padlím napadeny i plody, typickým příznakem je síťová rzivost. Při silném napadení jsou stromy celkově velmi oslabené, což vede k redukci přírůstků, nižší násadě plodů a jejich zasychání, jakož i ke špatné odolnosti květních pupenů vůči mrazu. Při výběru odrůd jabloní v nové výsadbě je vhodné zvažovat i jejich náchylnost k padlí. Mezi nejnáchylnější odrůdy patří např., Idared a Jonathan. Mezi náchylnými odrůdami k padlí jsou i odrůdy rezistentní ke strupovitosti jabloně; např. Ametyst, Florina, Orion, Sirius, Melodie a další (Hickey 2014, Kloutvorová et al., 2015).

Text a foto Mgr. Michaela Kracíková, Mgr. Zuzana Haňáčková, VŠÚO Holovousy, s. r. o.

Celý text článku naleznete v tištěné verzi časopisu Zahradnictví č. 9/2021.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down