Padlí jabloně, jejímž původcem je fytopatogenní houba Podosphaera leucotricha, patří mezi časté onemocnění vyskytující se především na jabloni (Malus spp.), zřídka pak na hrušni (Pyrus spp.) V roce 2021 byl proveden maloparcelkový pokus, který měl za cíl ověřit účinnost vybraných alternativních i fungicidních přípravků proti padlí jabloně.
Nejvyšší účinnosti (56 %) proti sekundárním infekcím padlím dosáhl standardní syntetický fungicid Luna Experience. Alternativní přípravky dosahovaly účinnosti 12–19 % a nejlepších výsledků bylo dosaženo u varianty s přípravkem Flora. V rámci hodnocení účinnosti přípravků proti původci strupovitosti jabloně na listech se prokázal jako nejúčinnější opět fungicid Luna Experience (66 %), přičemž z alternativních přípravků byl rovněž nejúčinnější přípravek Flora (35 %).
Původcem padlí jabloně je houba Podosphaera leucotricha (Ellis & Everh.) E. S. Salmon 1900, která na napadených listech, květech a letorostech vytváří typické bělavé povlaky mycelia a konidioforů. Infikované listy se vlivem infekce patogenem podélně svinují, časem křehnou a můžou opadávat. Květy jsou zmenšené, bělavě žluté; dochází u nich ke srůstu tyčinek, korunní i kališní lístky jsou ztlustlé (obr. 1). Napadené výhony jsou zakrnělé, pokryté bělavým, později šedohnědým povlakem mycelia a zasychají. Po zaschnutí vrcholových částí výhonů mohou z nižších pupenů prorůstat nové výhony způsobující metlovitost. Pokud jsou padlím napadeny i plody, typickým příznakem je síťová rzivost. Při silném napadení jsou stromy celkově velmi oslabené, což vede k redukci přírůstků, nižší násadě plodů a jejich zasychání, jakož i ke špatné odolnosti květních pupenů vůči mrazu. Při výběru odrůd jabloní v nové výsadbě je vhodné zvažovat i jejich náchylnost k padlí. Mezi nejnáchylnější odrůdy patří např., Idared a Jonathan. Mezi náchylnými odrůdami k padlí jsou i odrůdy rezistentní ke strupovitosti jabloně; např. Ametyst, Florina, Orion, Sirius, Melodie a další (Hickey 2014, Kloutvorová et al., 2015).
Text a foto Mgr. Michaela Kracíková, Mgr. Zuzana Haňáčková, VŠÚO Holovousy, s. r. o.
Celý text článku naleznete v tištěné verzi časopisu Zahradnictví č. 9/2021.*