12.10.2022 | 10:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

U Kounic na Nymbursku díky ochranářům přibylo vzácného hořečku nahořklého

V Horkách u Kounic na Nymbursku přibylo díky péči ochránců přírody kriticky ohroženého hořečku nahořklého. Loni jich na místě rostlo několik, nanejvýš pár desítek, letos díky kosení a vyhrabávání vykvetlo přes 100 rostlin. Český svaz ochránců přírody (ČSOP) koupil zhruba třicetiarovou oblast Horky loni v kampani Místo pro přírodu, informoval ČTK za Český svaz ochránců přírody Jan Moravec.

"Kdysi poměrně běžná rostlina suchých pastvin má dnes v České republice jen posledních pár desítek lokalit," uvedl Pavel Brodecký z Velkojaroměřského pozemkového spolku, který se o Horky stará. Hořečky podle něj potřebují dostatek prostoru. "Jako dvouletka potřebují, aby první rok měla semínka kde vyklíčit a vytvořit rostlinky s přízemní růžicí listů, které následující rok vykvetou a postarají se o tvorbu semen pro další generace," řekl Brodecký. Rozmnožování hořečku pomáhá kosení a vyhrabávání.

Hořeček nahořklý je zhruba 30 centimetrů vysoká rostlina se světle fialovými květy, kvete převážně v září. Na Horkách rostou a žijí další vzácné druhy, především rostlin a hmyzu. Kácením náletů ochránci přírody zvětšují místo pro jejich život. Další kosení a hrabání chystají na Horkách na polovinu listopadu.

V kampani Místo pro přírodu loni získal ČSOP 26 pozemků, či jejich částí, o celkové výměře téměř 10 hektarů. Výkupem ohrožených přírodně cenných pozemků či míst, na které se svaz snaží přírodu navracet, se doposud podařilo zachránit přes 180 hektarů ploch.

Zdroj: ČTK

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down